Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

Forskningsområder

251 - 300 ud af 681Pr. side: 50
  1. James Edward Miles

    Professor MSO

    • Sektion for Kirurgi Neurologi og Kardiologi - Professor MSO

    Person: VIP

  2. Hanne Birte Mikkelsen

    Gæsteforsker

    • Medical Genetics Program - Gæsteforsker

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  3. Mai Louise Grandsgaard Mikkelsen

    Seniordyrlæge

    • Sektion for Kirurgi Neurologi og Kardiologi - Seniordyrlæge

    Person: TAP

  4. Jette Joost Michaelsen

    Eksternt tilknyttet forsker

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  5. Özcan Met

    Lektor

    • Immunology - Lektor

    Person: VIP

  6. Erling Thyge Mellerup

    Lektor emeritus

    • Molecular Neuroscience - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  7. Fintan McEvoy

    Professor

    • Sektion for Veterinær Billeddiagnostik - Professor

    Person: VIP

  8. Laura Mikél Mc Nair

    Postdoc

    • Peptides and Proteins - Postdoc

    Person: VIP

  9. Caroline Benedicte K Mathiesen

    Gæsteforsker

    • Glycomics Program - Gæsteforsker

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  10. Merete Markvart

    Lektor

    • Sektion 02 - Lektor

    Person: VIP

  11. Thomas Mark
    • Husdyrgenetik, Bioinformatik og Avl - Lektor, Tidligere

    Person: VIP

  12. Luca Mariani

    Postdoc

    • Laboratory - Postdoc

    Person: VIP

  13. Moonika Haahr Marana

    Adjunkt

    • Sektion, Parasitology and Aquatic Pathobiology - Adjunkt

    Person: VIP

  14. Thomas Mandrup-Poulsen

    Professor

    • Inflammation, Metabolism and Oxidation - Professor

    Person: VIP

  15. Ulla Mandel

    Lektor

    • Sektion 01 - Lektor

    Person: VIP

  16. Alibek Mamyrbekov

    Ph.d.-studerende

    • Peptides and Proteins - Ph.d.-studerende

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  17. Jessica Malmqvist

    Videnskabelig ass.

    Person: VIP

  18. Abd. Malik

    Ph.d.-studerende

    • Peptides and Proteins - Ph.d.-studerende

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  19. Pascal Magnussen

    Emeritus, Lektor

    • Sektion, Parasitology and Aquatic Pathobiology - Emeritus
    • DRUGS team
    • ISIM - Lektor

    Person: VIP, Ekstern undervisning og koordinering

  20. Anne-Sofie Madsen

    Erhvervs-ph.d.

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  21. Claus Desler Madsen

    Lektor

    • Molecular Aging Program - Lektor

    Person: VIP

  22. Kenneth Lindegaard Madsen

    Lektor

    • Neuropharm and Genetics - Lektor

    Person: VIP

  23. Mette Madsen

    Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  24. Sten Madsbad

    Klinisk Professor

    Person: VIP

  25. Claus Juul Løland

    Professor

    • Neuropharm and Genetics - Professor

    Person: VIP

  26. Alice Jessie Clark Lyth

    Tenure track adjunkt

    • Afdeling for Epidemiologi - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  27. Niels Lynnerup

    Institutleder, professor, Institutleder

    • Afdeling for Retspatologi - Institutleder, professor
    • Administration - Institutleder

    Person: VIP, TAP

  28. Janne Graarup Lyngby

    Ph.d. stipendiat

    • Sektion for Medicin, Onkologi og Veterinær Klinisk Patologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  29. Yunyun Roy Luo
    • Inflammation, Metabolism and Oxidation - Ph.d.-studerende, Tidligere

    Person: VIP

  30. Jens Lundgren

    Klinisk Professor

    Person: VIP

  31. Pia Rengtved Lundegaard

    Adjunkt

    • Molecular Cardiology and Membrane Proteins - Adjunkt

    Person: VIP

  32. Alicia Lundby

    Lektor

    • Molecular Cardiology and Membrane Proteins - Lektor

    Person: VIP

  33. Marianne Nissen Lund

    Professor

    • Ingredient and Dairy Technology - Professor

    Person: VIP

  34. Rikke Lund

    Professor

    Person: VIP

  35. Claudia Lukas

    Programleder

    • Lukas Group - Programleder

    Person: VIP

  36. Jiri Lukas

    Administrerende Direktør

    • Lukas Group - Administrerende Direktør

    Person: VIP

  37. Molly Pleasants Lowndes

    Postdoc

    • Stem Cell and developmental Biology - early embryonic lineage specification - Postdoc

    Person: VIP

  38. Andres Lopez-Contreras

    Lektor

    • Molecular Aging Program - Lektor
    • Web: Center for Sund Aldring
    • Web Spor 1: Modifiable pathways of damage and repair in aging

    Person: VIP

  39. Steffen Loft

    Institutleder

    • Institut for Folkesundhedsvidenskab - Institutleder

    Person: TAP

  40. Ying Liu

    Lektor

    • Molecular Aging Program - Lektor

    Person: VIP

  41. Thomas Litman

    Professor

    • Immunology - Professor

    Person: VIP

  42. Kristian Linnet

    Professor

    • Afdeling for Retskemi - Professor

    Person: VIP

  43. Henrik Anders Lindén

    Adjunkt

    • Neuronal Signalling - Adjunkt

    Person: VIP

  44. Chao Liang

    Ph.d.-studerende

    • Peptides and Proteins - Ph.d.-studerende

    Person: Ekstern undervisning og koordinering