Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

Forskningsområder

1 - 100 ud af 429Pr. side: 100
  1. xfj310 xfj310

    Lektor

    • Machine Learning - Lektor

    Person: VIP

  2. Franciscus Winfried J van der Berg

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  3. tsc340 tsc340

    Adjunkt

    • Human-Centred Computing - Adjunkt

    Person: VIP

  4. sdh445 sdh445

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  5. rtc312 rtc312

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  6. Marleen de Bruijne

    Professor

    Person: VIP

  7. Xiaomin Zhou

    Ph.d. stipendiat

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  8. Guojie Zhang

    Professor

    • Ecology and Evolution - Professor

    Person: VIP

  9. Yong Zhang

    Tenure track adjunkt

    • Functional genomics - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  10. Cigdem Yücel Falco

    Postdoc

    • Ingredient and Dairy Technology - Postdoc

    Person: VIP

  11. Zhaowu Yu

    Adjunkt

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Adjunkt

    Person: VIP

  12. Zhuofeng Yu

    Ph.d.-studerende

    • Microbiology - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  13. Miku Yoshida
    • Evaluering og læring i naturfaglig undervisning

    Person: VIP

  14. Gaoyuan Yang

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  15. Deyang Xu

    Adjunkt

    • Molekylær Plantebiologi - Adjunkt

    Person: VIP

  16. Stefania Xella

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  17. Sandra Stolzenbach Wæhrens

    Adjunkt

    • Design and Consumer Behavior - Adjunkt

    Person: VIP

  18. Jørgen Wojtaszewski

    Professor

    • Molekylær fysiologi - Professor

    Person: VIP

  19. Carl Winsløw

    Professor

    Person: VIP

  20. Jacob Weiner

    Professor

    • SOBI - Professor

    Person: VIP

  21. Henrik C. Wegener

    Rektor

    • Rektoratet - Rektor

    Person: TAP

  22. Tod Earle Waight

    Professor

    • Geologi - Professor

    Person: VIP

  23. Katarzyna Wac

    Lektor

    • Human-Centred Computing - Lektor
    • Datalogisk Institut - Lektor

    Person: VIP

  24. Finn Kvist Vogensen

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  25. Jeppe Vinther

    Lektor

    • Bioinformatik og RNA Biologi - Lektor

    Person: VIP

  26. Brian Vinter

    Professor

    • X-ray and Neutron Science - Professor

    Person: VIP

  27. Ma. Eliza Jucar Villarino

    Ph.d.-studerende

    • Geografi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  28. Nanna Viereck

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  29. Marianne Vestergaard

    Lektor

    • DARK - Lektor

    Person: VIP

  30. Peter Vestergaard

    Lektor emeritus

    • Ecology and Evolution - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  31. Henrik Vejre

    Professor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Professor

    Person: VIP

  32. Natalia Vazquez Manjarrez

    Postdoc

    • Ph.D - Postdoc

    Person: VIP

  33. Marcos Antonio Vaz Salles

    Lektor

    • Software, Data, People & Society - Lektor

    Person: VIP

  34. Lars Ulriksen

    Professor

    Person: VIP

  35. Linda Udby

    Lektor

    • X-ray and Neutron Science - Lektor

    Person: VIP

  36. Anders P. Tøttrup

    Lektor

    • Exhibitions and Public Engagement - Lektor

    Person: VIP

  37. Bruno Trevenzoli Favero

    Akademisk medarbejder FU

    • Afgrødevidenskab - Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  38. Katerina Trepekli

    Postdoc

    • Geografi - Postdoc

    Person: VIP

  39. Marie Katrine Traun

    Ph.d. stipendiat

    • Earth System Science Center - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  40. Else Trangbæk

    Professor emeritus

    • Idræt, individ & samfund - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  41. Emil Engelund Thybring

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: VIP

  42. Anders Thorup

    Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  43. Genevieve Thon

    Lektor

    • Functional genomics - Lektor

    Person: VIP

  44. Michael Kirkedal Thomsen

    Adjunkt

    • Programming Languages and Theory of Computing - Adjunkt

    Person: VIP

  45. Sune Tjalfe Thomsen

    Adjunkt

    • Skov, natur og biomasse - Adjunkt

    Person: VIP

  46. Lone Friis Thing

    Lektor

    • Idræt, individ & samfund - Lektor

    Person: VIP

  47. Per Odin Thiim Thim

    Indskrevet ph.d.-studerende

    • Molecular and Cellular Pharmacology - Indskrevet ph.d.-studerende

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  48. Inge Tetens

    Professor

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Professor

    Person: VIP

  49. Azeem Tariq

    Postdoc

    • Plante- og Jordvidenskab - Postdoc

    Person: VIP

  50. Yinqi Tang

    Ph.d. stipendiat

    • Microbial Ecology and Biotechnology - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  51. Håkan Torbern Tagesson

    Adjunkt

    • Geografi - Adjunkt

    Person: VIP

  52. Anders Søndberg Sørensen

    Professor

    • Kvanteoptik - Professor

    Person: VIP

  53. Søren Johannes Sørensen

    Professor

    • Microbiology - Professor

    Person: VIP

  54. Jan Sølberg

    Lektor

    Person: VIP

  55. Nina Søager

    Tenure track Adjunkt

    • Geologi - Tenure track Adjunkt

    Person: VIP

  56. Kristoffer Szilas

    Tenure track Adjunkt

    • Geologi - Tenure track Adjunkt

    Person: VIP

  57. Lykke Sylow

    Lektor

    • Molekylær fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  58. Sine Lo Svenningsen

    Lektor

    • Biomolecular Sciences - Lektor

    Person: VIP

  59. Espen Bing Svendsen

    Ph.d.-studerende

    • Geologi - Ph.d.-studerende
    • Earth System Science Center - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  60. Michael Svendsen

    Sektionsleder

    • Det Kgl. Bibliotek - Universitetsbibliotekarens ledelsessekretariat - Sektionsleder

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  61. Charlotte Svendler Nielsen

    Lektor

    • Idræt, individ & samfund - Lektor

    Person: VIP

  62. Jan Støvring

    Senior forskningskonsulent

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Senior forskningskonsulent

    Person: TAP

  63. Svend Stouge

    Emeritus

    • Collections and research - Emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  64. Ulrika K. Stigsdotter

    Professor MSO

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Professor MSO

    Person: VIP

  65. Reinhard Stelter

    Professor

    • Idræt, individ & samfund - Professor

    Person: VIP

  66. Mogens Steffensen

    Sektionsleder, professor

    Person: VIP

  67. Vincent Steffan

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  68. Jan Stanstrup

    Adjunkt

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Adjunkt

    Person: VIP

  69. Jon Sporring

    Professor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Professor

    Person: VIP

  70. Sara Amalie Solheim

    Ph.d.-studerende

    • Integrativ Fysiologi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  71. Christine Benna Skytt-Larsen

    Postdoc

    • Geografi - Postdoc

    Person: VIP

  72. Hans Skov-Petersen

    Seniorforsker

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Seniorforsker

    Person: VIP

  73. Simon Skov

    Seniorrådgiver

    • Skov, natur og biomasse - Seniorrådgiver

    Person: VIP

  74. Leif Horsfelt Skibsted

    Professor emeritus.

    • Ingredient and Dairy Technology - Professor emeritus.

    Person: VIP

  75. Tor Ivan Simonsen

    Videnskabelig assistent

    • Skov, natur og biomasse - Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  76. Charlotte Sigsgaard

    Akademisk medarbejder FU

    • Geografi - Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  77. Henrik Siegumfeldt

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  78. Jonathan Z. Shik

    Adjunkt

    • Ecology and Evolution - Adjunkt

    Person: VIP

  79. Simon Hansen Serre

    Ph.d. stipendiat

    • Geologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  80. Raghavendra Selvan

    Postdoc

    • Machine Learning - Postdoc

    Person: VIP

  81. Ole Seberg

    Professor

    • Collections and research - Professor

    Person: VIP

  82. Guy Schurgers

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  83. Hannes Schroeder

    Lektor

    • Section for Evolutionary Genomics - Lektor

    Person: VIP

  84. Inger Kappel Schmidt

    Professor

    • Skov, natur og biomasse - Professor

    Person: VIP

  85. Antoine Savine

    Gæsteforelæser

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  86. Subir Sarkar

    Adjungeret professor

    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Adjungeret professor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  87. Mikael Rørdam

    Viceinstitutleder, professor

    Person: VIP

  88. Nina Rønsted

    Ingen titel

    • Collections and research - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  89. Knud Eske Ryom

    Censor

    • Undervisning - Censor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  90. Olof Ryding

    Akademisk medarbejder, Samlingsmedarbejder

    • LUKKET: Statens Naturhistoriske Museum - Akademisk medarbejder
    • Collections and research - Samlingsmedarbejder

    Person: TAP

  91. Camilla Østerberg Rump

    Lektor

    Person: VIP

Forrige 1 2 3 4 5 Næste