Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

Forskningsområder

101 - 200 ud af 432Pr. side: 100
  1. Olof Ryding

    Akademisk medarbejder, Samlingsmedarbejder

    • LUKKET: Statens Naturhistoriske Museum - Akademisk medarbejder
    • Collections and research - Samlingsmedarbejder

    Person: TAP

  2. Camilla Østerberg Rump

    Lektor

    Person: VIP

  3. Jorge Ruiz Carrascal

    adjungeret professor

    • Design and Consumer Behavior - adjungeret professor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  4. Kathrin Rousk

    Tenure track adjunkt

    • Terrestrial Ecology - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  5. Søren Rosendahl

    Professor

    • Ecology and Evolution - Professor

    Person: VIP

  6. Thomas Georg Roitsch

    Professor

    • Afgrødevidenskab - Professor

    Person: VIP

  7. Kelsey Lowe Rogers

    Postdoc

    • Geologi - Postdoc

    Person: VIP

  8. Alexandra Rodler

    Eksternt tilknyttet (postdoc)

    • Geologi - Eksternt tilknyttet (postdoc)

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  9. Christian Ritz

    Lektor

    • Børne- og international ernæring - Lektor

    Person: VIP

  10. Jens Risbo

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  11. Åsmund Rinnan

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  12. Lasse Riemann

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  13. Erik A. Richter

    Sektionsleder, professor

    • Molekylær fysiologi - Sektionsleder, professor

    Person: VIP

  14. Katherine Richardson

    Professor

    • Center for Macroecology, Evolution and Climate - Professor

    Person: VIP

  15. Susanne Reventlow

    Professor, afdelingsleder, Afdelingsleder, professor

    Person: VIP

  16. Fergal Patrick Rattray

    Professor

    • Microbiology and Fermentation - Professor

    Person: VIP

  17. Christian Mac Ørum Rasmussen

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  18. Morten Arendt Rasmussen

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  19. Sune Olander Rasmussen

    Lektor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Lektor

    Person: VIP

  20. Søren Præstholm

    specialkonsulent

    • Landskabsarkitektur og planlægning - specialkonsulent

    Person: TAP

  21. Alexander Prishchepov

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  22. Anders Priemé

    Professor MSO

    • Microbiology - Professor MSO

    Person: VIP

  23. Sara Piqueras Solsona

    Postdoc

    • Skov, natur og biomasse - Postdoc

    Person: VIP

  24. Stefan Piasecki

    Emeritus

    • Collections and research - Emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  25. Iben Lykke Petersen

    Adjunkt

    • Ingredient and Dairy Technology - Adjunkt

    Person: VIP

  26. Lotte Ruegaard Petersen

    Ph.d. stipendiat

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  27. Mikael Agerlin Petersen

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  28. Martin Elias Pessah

    Professor MSO

    • Niels Bohr Internationale Akademi - Professor MSO
    • Astrofysik og Planetforskning - Professor MSO

    Person: VIP

  29. Joel Gustav Persson

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  30. Aya Tora Foged Permin

    Ph.d. stipendiat

    • Terrestrial Ecology - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  31. Riccardo Pengo

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  32. Morten Pejrup

    Prodekan

    • SCIENCE Direktion - Prodekan

    Person: TAP

  33. Joel Benjamin Pedro

    International Researcher

    • Is-, Klima- og Geofysik - International Researcher

    Person: VIP

  34. Henrik Ærenlund Pedersen

    Ingen titel

    • Collections and research - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  35. Kim Steenstrup Pedersen

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  36. Lotte Bang Pedersen

    Professor

    • Cellebiologi og Fysiologi - Professor

    Person: VIP

  37. Ole Pedersen

    Professor

    • Freshwater Biology - Professor

    Person: VIP

  38. Wojciech Michal Pawlak

    Ingen titel

    • Programming Languages and Theory of Computing - Ingen titel

    Person: VIP

  39. Cathrine Steffy Pater

    Videnskabelig assistent

    • Skov, natur og biomasse - Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  40. Thomas Pape

    Lektor, kurator

    • Collections and research - Lektor, kurator

    Person: VIP

  41. Toke Emil Panduro

    Ingen titel

    • Sektion for Miljø og Naturressourcer - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  42. Jens Paaske

    Lektor

    • Faststoffysik - Lektor

    Person: VIP

  43. Laila Ottesen

    lektor, sektionsleder

    • Idræt, individ & samfund - lektor, sektionsleder

    Person: VIP

  44. Daniel Ortiz Gonzalo

    Postdoc

    • Geografi - Postdoc

    Person: VIP

  45. Annemarie Olsen

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  46. Karsten Olsen

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  47. Morten Tange Olsen

    Adjunkt

    • Section for Evolutionary Genomics - Adjunkt

    Person: VIP

  48. Søren Ingvor Olsen

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  49. Rasmus Skov Olesen

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  50. Anton Stahl Olafsson

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  51. Lene Broeng Oddershede

    Professor

    • Biokompleksitet - Professor

    Person: VIP

  52. Niels Anne Jacob Obers

    Professor

    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Professor

    Person: VIP

  53. Jesper Nygård

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  54. Lars Nybo

    Professor

    • Integrativ Fysiologi - Professor

    Person: VIP

  55. Nikolai Baastrup Nordsborg

    lektor, sektionsleder

    • Integrativ Fysiologi - lektor, sektionsleder

    Person: VIP

  56. Åke Nordlund

    Professor

    • Astrofysik og Planetforskning - Professor

    Person: VIP

  57. Børge Svane Nielsen

    Teknisk leder

    • Eksperimentel subatomar fysik - Teknisk leder

    Person: TAP

  58. Dennis Sandris Nielsen

    Professor MSO

    • Microbiology and Fermentation - Professor MSO

    Person: VIP

  59. Jens Bo Nielsen

    Professor, Sektionsleder, professor

    • Institut for Neurovidenskab - Professor
    • Motor Control - Sektionsleder, professor

    Person: VIP

  60. Mads Nielsen

    Professor

    • Datalogisk Institut - Professor

    Person: TAP

  61. Martin Nielsen

    Ingen titel

    • SCIENCE Fællesudgifter for fakultetet - Ingen titel

    Person: VIP

  62. Olaf Nielsen

    Professor

    • Functional genomics - Professor

    Person: VIP

  63. Ole John Nielsen

    Professor

    Person: VIP

  64. Ruth Nielsen

    Emeritus

    • Collections and research - Emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  65. Sigrid Skouw Nielsen

    Videnskabelig assistent

    • Design and Consumer Behavior - Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  66. David Richard Nash

    Lektor

    • Ecology and Evolution - Lektor

    Person: VIP

  67. Gøsta Støger Nachman

    Lektor emeritus

    • Ecology and Evolution - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  68. Jörg Helge Müller

    Lektor

    • Kvanteoptik - Lektor

    Person: VIP

  69. Maja Steen Møller

    Adjunkt

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Adjunkt

    Person: VIP

  70. Niels Martin Møller

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  71. Sarah Dorthea Møller

    Ph.d. stipendiat

    • Geologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  72. Erik Mygind

    Lektor emeritus

    • Skovskolen - Lektor emeritus

    Person: VIP

  73. Lisa Munk

    Ingen titel

    • Afgrødevidenskab - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  74. Musemma Kedir Muhammed

    Postdoc

    • Microbiology and Fermentation - Postdoc

    Person: VIP

  75. Carsten Mueller

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  76. Ole G. Mouritsen

    Professor

    • Design and Consumer Behavior - Professor

    Person: VIP

  77. Louise Hindborg Mortensen

    Postdoc

    • Geografi - Postdoc

    Person: VIP

  78. Katrine Mohr

    specialkonsulent

    • GLOBE Administration - specialkonsulent

    Person: TAP

  79. Anders Michelsen

    Professor

    • Terrestrial Ecology - Professor

    Person: VIP

  80. Ole Mertz

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  81. Maria Menendez Blanco

    Postdoc

    • Human-Centred Computing - Postdoc

    Person: VIP

  82. Morten Meldgaard

    Professor

    • Section for Geogenetics - Professor

    Person: VIP

  83. Helle Mathiasen

    Professor

    Person: VIP

  84. Bruna Marques dos Santos

    Postdoc

    • Plantebiokemi - Postdoc

    Person: VIP

  85. Charles M. Marcus

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  86. Vlad Manea

    Ph.d. stipendiat

    • Human-Centred Computing - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  87. Anant Mamidi

    Adjunkt

    • Human Stem Cell Biology - Adjunkt

    Person: VIP

  88. Emil Makovicky

    Professor emeritus

    • Geologi - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  89. Maria Maistro

    Tenure track adjunkt

    • Machine Learning - Tenure track adjunkt

    Person: VIP