Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

Forskningsområder

201 - 300 ud af 432Pr. side: 100
  1. Jesper Lundbye-Jensen

    Lektor

    • Integrativ Fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  2. Leila Lo Leggio

    Professor

    Person: VIP

  3. Jing Liu

    Postdoc

    • Design and Consumer Behavior - Postdoc

    Person: VIP

  4. Yu Liu

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  5. Michael Lisby

    Professor

    • Functional genomics - Professor
    • Molecular Aging Program - Professor

    Person: VIP, Ekstern undervisning og koordinering

  6. Katrine Lindvig

    Postdoc

    Person: VIP

  7. Bent Erik Kramer Lindow

    Samlingsmedarbejder

    • Collections and research - Samlingsmedarbejder

    Person: TAP

  8. Mads Vendelbo Lind

    Postdoc

    • Børne- og international ernæring - Postdoc

    Person: VIP

  9. Kai Li

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  10. Mogens Levinsen

    Lektor emeritus

    • Biokompleksitet - Lektor emeritus

    Person: TAP

  11. Xueyuan Leng

    Ingen titel

    • Molekylær Plantebiologi - Ingen titel

    Person: VIP

  12. Kim Lefmann

    Lektor

    • X-ray and Neutron Science - Lektor

    Person: VIP

  13. Antoine Lecocq

    Postdoc

    • SOBI - Postdoc

    Person: VIP

  14. Marie Lautrup

    Ph.d.-studerende

    • Sektion for Miljø og Naturressourcer - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  15. Bo Wegge Laursen

    Professor

    Person: VIP

  16. Marie Lau Florin

    Web- og kommunikationsmedarbejder

    • Skovskolen - Web- og kommunikationsmedarbejder

    Person: TAP

  17. Anders Lassen

    Ekstern lektor

    • Datalogisk Institut - Ekstern lektor

    Person: VIP

  18. Erik Hviid Larsen

    Professor emeritus

    • Molecular Integrative Physiology - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  19. Ken Friis Larsen

    Lektor

    • Programming Languages and Theory of Computing - Lektor

    Person: VIP

  20. Klaus Steenberg Larsen

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: VIP

  21. Sine Larsen

    Professor Emerita

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  22. Rene Lametsch

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  23. Ian Henry Lambert

    Lektor

    • Cellebiologi og Fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  24. Ferdinand Kuemmeth

    Lektor

    • Faststoffysik - Lektor

    Person: VIP

  25. Michael Kuhl

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  26. Lukasz Krych

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  27. Lone Søderkvist Kristensen

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  28. Christoph Korte

    Lektor

    • Geologi - Lektor

    Person: VIP

  29. Susanne Knøchel

    Professor

    • Microbiology and Fermentation - Professor

    Person: VIP

  30. Frederik Ravn Klausen

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  31. Annelise Helene Kjøller

    Emerita

    • Microbiology - Emerita

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  32. Rasmus Kjøller

    Lektor

    • Terrestrial Ecology - Lektor

    Person: VIP

  33. Rasmus Kjøbsted

    Postdoc

    • Molekylær fysiologi - Postdoc

    Person: VIP

  34. Helle Astrid Kjær

    Adjunkt

    • Is-, Klima- og Geofysik - Adjunkt

    Person: VIP

  35. Kurt H. Kjær

    Professor

    • Section for Geogenetics - Professor

    Person: VIP

  36. Kristian Kjellerup Kjeldsen

    Ingen titel

    • Section for Geogenetics - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  37. Lars Pødenphant Kiær

    Lektor

    • SOBI - Lektor

    Person: VIP

  38. Kjartan Münster Kinch

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  39. Bente Kiens

    Professor

    • Molekylær fysiologi - Professor

    Person: VIP

  40. Bekzod Khakimov

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  41. Pieter Jan T Kerstens

    Ingen titel

    • Sektion for Miljø og Naturressourcer - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  42. Patrik Karlsson Nyed

    Akademisk medarbejder FU

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  43. Gopal Karemore

    Specialist i billedanalyse

    • Protein Imaging Platform - Specialist i billedanalyse

    Person: TAP

  44. Anke Ninija Karabanov

    Lektor

    • Integrativ Fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  45. Marie-Louise Kampmann

    Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  46. Eigil Kaas

    Professor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Professor

    Person: VIP

  47. Gertrud Jørgensen

    Professor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Professor

    Person: VIP

  48. Jes Kristian Jørgensen

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  49. Søren Jøndrup

    Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  50. Jonas S. Juul

    Ph.d. stipendiat

    • Biokompleksitet - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  51. Leneisja Dennie Marija Jungsberg

    Indskrevet ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Indskrevet ph.d.-studerende

    Person: VIP

  52. Anders Drud Jordan

    Konstitueret leder af udstillingsafd.

    • Exhibitions and Public Engagement - Konstitueret leder af udstillingsafd.

    Person: TAP

  53. Ib Johnsen

    Lektor emeritus

    • Ecology and Evolution - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  54. Kristoffer Enøe Johansson

    Adjunkt

    • Biomolecular Sciences - Adjunkt

    Person: VIP

  55. Katja Salomon Johansen

    Professor

    • Skov, natur og biomasse - Professor

    Person: VIP

  56. Bjørn Friis Johannsen
    • Universitetspædagogik

    Person: VIP

  57. Marcel Skejovic Joehnke

    Adjunkt

    • Ingredient and Dairy Technology - Adjunkt

    Person: VIP

  58. Christian Benjamin Joas

    Forstander, Lektor

    Person: VIP, TAP

  59. Lene Jespersen

    Professor

    • Microbiology and Fermentation - Professor

    Person: VIP

  60. Åse Jespersen

    Ekstern lektor, Emerita

    Person: VIP, Ekstern undervisning og koordinering

  61. Martin Rudbeck Jepsen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  62. Thomas Elbenhardt Jensen

    Lektor

    • Molekylær fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  63. Louise Isager Ahl

    Akademisk medarbejder

    • Collections and research - Akademisk medarbejder

    Person: TAP

  64. Richard Ipsen

    Professor

    • Mejeri, kød og planteproduktteknologi - Professor
    • Ingredient and Dairy Technology - Professor

    Person: VIP

  65. Christian Igel

    Professor

    • Machine Learning - Professor

    Person: VIP

  66. Jim Høyer

    Specialkonsulent

    Person: TAP

  67. Rikke Højer

    Ph.d.-studerende

    • Sensorik og forbrugervidenskab - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  68. Erik Høg

    Lektor emeritus

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  69. Jens Thorvald Høeg

    Lektor emeritus

    • Marine Biological Section - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  70. Christine Schøtt Hvidberg

    Lektor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Lektor

    Person: VIP

  71. Anni Bygvrå Hougaard

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  72. Mikkel Toft Hornum

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  73. Stéphanie Horion

    Adjunkt

    • Geografi - Adjunkt

    Person: VIP

  74. Paul Martin Holm

    Lektor emeritus

    • Geologi - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  75. Else Kay Hoffmann

    Emerita

    • Cellebiologi og Fysiologi - Emerita

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  76. Jens Hjorth

    Professor

    • DARK - Professor

    Person: VIP

  77. Lise Byskov Herslund

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  78. Lena Hermesdorf

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  79. Christian Bugge Henriksen

    Lektor

    • Afgrødevidenskab - Lektor

    Person: VIP

  80. Fritz Henglein

    Professor

    • Programming Languages and Theory of Computing - Professor

    Person: VIP

  81. Ylva Hellsten

    Professor

    • Integrativ Fysiologi - Professor

    Person: VIP

  82. Jacob Heilmann-Clausen

    Lektor

    • Center for Macroecology, Evolution and Climate - Lektor

    Person: VIP

  83. Per Hedegård

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  84. Changling He

    Seniorforsker

    • Geografi - Seniorforsker

    Person: TAP

  85. Frank Hauser

    Lektor

    • Cell- and Neurobiology - Lektor

    Person: VIP

  86. Thure Pavlo Hauser

    Lektor

    • SOBI - Lektor

    Person: VIP

  87. Troels Haugbølle

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  88. Tue Hassenkam

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  89. Rasmus Hartmann-Petersen

    Professor

    • Biomolecular Sciences - Professor

    Person: VIP

  90. Stine Harloff-Helleberg

    Adjunkt

    • Drug Delivery and Biophysics of Biopharmaceuticals - Adjunkt

    Person: VIP

  91. Anders Johannes Hansen

    Lektor

    • GLOBE Administration - Lektor

    Person: VIP

  92. Høgni Kalsø Hansen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP