Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

Forskningsområder

301 - 400 ud af 432Pr. side: 100
  1. Anders Johannes Hansen

    Lektor

    • GLOBE Administration - Lektor

    Person: VIP

  2. Høgni Kalsø Hansen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  3. John Renner Hansen

    Ingen titel, Kommiteret

    • SCIENCE Direktion - Ingen titel
    • Rektoratet - Kommiteret

    Person: VIP, TAP

  4. Jørgen Beck Hansen

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  5. Nikolaj Lervad Hansen

    Postdoc

    • Plantebiokemi - Postdoc

    Person: VIP

  6. Per Juel Hansen

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  7. Peter Henrik Hansen

    Professor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor

    Person: VIP

  8. Peter Lundsgaard Hansen

    Ph.d. stipendiat

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  9. Åse Solvej Hansen

    Lektor emeritus

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  10. Steen Hammerum

    Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  11. Ole Hammerich

    Emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  12. Shashank Gupta

    Ph.d.

    • Microbiology - Ph.d.

    Person: VIP

  13. Cornelis (Cok) Grimmelikhuijzen

    Professor

    • Cell- and Neurobiology - Professor

    Person: VIP

  14. Chunxiao Gong

    Ph.d.-studerende

    • Skov, natur og biomasse - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  15. Lasse Gliemann

    Lektor

    • Integrativ Fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  16. Sandra Gentin

    Studielektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Studielektor

    Person: VIP

  17. Jonas Geldmann

    Postdoc

    • Center for Macroecology, Evolution and Climate - Postdoc

    Person: VIP

  18. Jens Jørgen Gaardhøje

    Professor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor

    Person: VIP

  19. Johan Peter Uldall Fynbo

    Professor

    • The Cosmic Dawn Center - Professor

    Person: VIP

  20. Michael Bom Frøst

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  21. Jens Frydenvang

    Adjunkt

    • Centre for Star and Planet Formation - Adjunkt

    Person: VIP

  22. Mikkel Fruergaard

    Tenure track adjunkt

    • Geografi - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  23. Andreas Mæchel Fritzen

    Postdoc

    • Molekylær fysiologi - Postdoc

    Person: VIP

  24. Ib Friis

    Professor emeritus.

    • Collections and research - Professor emeritus.

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  25. Niels-Ulrik Frigaard

    Lektor

    • Marine Biological Section - Lektor

    Person: VIP

  26. Thomas Friborg

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  27. Kristine Freude

    Ingen titel

    • Sektion, Pathobiological Sciences - Ingen titel

    Person: VIP

  28. Jesper Allan Frederiksen

    Ph.d. stipendiat

    • Geologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  29. Brian Lund Fredensborg

    Lektor

    • SOBI - Lektor

    Person: VIP

  30. Mads Friis Frand-Madsen

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  31. Mihail Francu

    Postdoc

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Postdoc

    Person: VIP

  32. Sara Folvig

    Fuldmægtig

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Fuldmægtig

    Person: VIP

  33. Niels Fold

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  34. Mogens Flensted-Jensen

    Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  35. Karsten Flensberg

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  36. Marie Fialová

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  37. Catarina Fernandes

    Ph.d. stipendiat

    • Biomolecular Sciences - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  38. Rasmus Fensholt

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  39. Henry James Evans

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  40. Verner Brandbyge Ernstsen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  41. Kenny Erleben

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  42. Peter Engesgaard

    Professor

    • Geologi - Professor

    Person: VIP

  43. Søren Balling Engelsen

    Professor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Professor

    Person: VIP

  44. Claus Emmeche

    Lektor

    Person: VIP

  45. Lars Ellgaard

    Professor

    • Biomolecular Sciences - Professor

    Person: VIP

  46. Boris Düdder

    Lektor

    • Software, Data, People & Society - Lektor

    Person: VIP

  47. Tongyun Du

    Indskrevet ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Indskrevet ph.d.-studerende

    Person: VIP

  48. Jens Dolin

    Professor emeritus

    Person: VIP, Ekstern undervisning og koordinering

  49. Peter Ditlevsen

    Lektor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Lektor

    Person: VIP

  50. Peng Ding

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  51. Stine Klein Degerbøl

    Ekstern lektor

    • Undervisning - Ekstern lektor

    Person: VIP

  52. Stefano De Dominicis

    Adjunkt

    • Idræt, individ & samfund - Adjunkt

    Person: VIP

  53. Niels Daugbjerg

    Lektor

    • Marine Biological Section - Lektor

    Person: VIP

  54. Sune Darkner

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  55. Torben Dam

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  56. Tais W. Dahl

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  57. Robert Dagil

    Adjunkt

    • VAR2CSA team
    • Parasitology - Adjunkt

    Person: VIP

  58. David B. Collinge

    Professor

    • Microbial Ecology and Biotechnology - Professor

    Person: VIP

  59. Clara Clipet-Jensen

    Ph.d. stipendiat

    • Afdeling for Epidemiologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  60. Kirsten Seestern Christoffersen

    Professor

    • Freshwater Biology - Professor

    Person: VIP

  61. Andreas Aagaard Christensen

    Postdoc

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Postdoc

    Person: VIP

  62. Niels Johan Christensen

    Adjunkt

    Person: VIP

  63. Sorivan Chhem Kieth

    Postdoc

    • Ingredient and Dairy Technology - Postdoc

    Person: VIP

  64. Tzu-Hsin Karen Chen

    Ekstern ph.d.-stipendiat

    • Geografi - Ekstern ph.d.-stipendiat

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  65. Dereck Edward Winston Chatterton

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  66. Josue Leonardo Castro Mejia

    Postdoc

    • Microbiology and Fermentation - Postdoc

    Person: VIP

  67. Trine Agervig Carstensen

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  68. Damon James Carrad

    Postdoc

    • Faststoffysik - Postdoc

    Person: VIP

  69. Ingeborg Callesen

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: VIP

  70. Isabel Calabuig

    Projektleder

    • Collections and research - Projektleder

    Person: TAP

  71. Susanne Gjedsted Bügel

    Professor MSO

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Professor MSO

    Person: VIP

  72. Lars Båstrup-Spohr

    Tenure track adjunkt

    • Freshwater Biology - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  73. Rita M. Buttenschøn

    Seniorrådgiver

    • Skov, natur og biomasse - Seniorrådgiver

    Person: VIP

  74. Mauricio Bustamante

    Postdoc

    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Postdoc

    Person: VIP

  75. Anne Gravsholt Busck

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  76. Ann-Sophie Buchardt

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  77. Hans Henrik Bruun

    Lektor

    • Ecology and Evolution - Lektor

    Person: VIP

  78. Jesper Bruun

    Adjunkt

    Person: VIP

  79. Thilde Bech Bruun

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  80. Eva Honnens de Lichtenberg Broge

    Ph.d. stipendiat

    • Design and Consumer Behavior - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  81. Rikke Brandt Broegaard

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  82. Ole Bjørn Brodnicke

    Ph.d. stipendiat

    • Marine Biological Section - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  83. Rasmus Bro

    Professor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Professor

    Person: VIP

  84. Wender Bredie

    Professor

    • Design and Consumer Behavior - Professor

    Person: VIP

  85. Koos Boomsma

    Professor

    • Ecology and Evolution - Professor

    Person: VIP

  86. Hans Bonde

    Professor

    • Idræt, individ & samfund - Professor

    Person: VIP

  87. Pernille Bjørn

    Professor

    • Human-Centred Computing - Professor

    Person: VIP

  88. Emil Bjerrum-Bohr

    Lektor

    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Lektor

    Person: VIP

  89. Christian J. Bjerrum

    Professor MSO

    • Geologi - Professor MSO

    Person: VIP

  90. Torben Birch-Thomsen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  91. Marta Bevilacqua

    Adjunkt

    • Ingredient and Dairy Technology - Adjunkt

    Person: VIP

  92. Christian Berg

    Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  93. Rune W. Berg

    Lektor

    • Neuronal Signalling - Lektor

    Person: VIP