Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

Analysis of shared heritability in common disorders of the brain

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Standard

Analysis of shared heritability in common disorders of the brain. / Anttila, Verneri; Bulik-Sullivan, Brendan; Finucane, Hilary K.; Walters, Raymond K.; Bras, Jose; Duncan, Laramie; Escott-Price, Valentina; Falcone, Guido J.; Gormley, Padhraig; Malik, Rainer; Patsopoulos, Nikolaos A.; Ripke, Stephan; Wei, Zhi; Yu, Dongmei; Lee, Phil H.; Turley, Patrick; Grenier-Boley, Benjamin; Chouraki, Vincent; Kamatani, Yoichiro; Berr, Claudine; Letenneur, Luc; Hannequin, Didier; Amouyel, Philippe; Boland, Anne; Deleuze, Jean-François; Duron, Emmanuelle; Vardarajan, Badri N.; Reitz, Christiane; Goate, Alison M.; Huentelman, Matthew J.; Kamboh, M. Ilyas; Larson, Eric B.; Rogaeva, Ekaterina; St George-Hyslop, Peter; Hakonarson, Hakon; Kukull, Walter A.; Farrer, Lindsay A.; Barnes, Lisa L.; Beach, Thomas G.; Demirci, F. Yesim; Head, Elizabeth; Hulette, Christine M.; Jicha, Gregory A.; Kauwe, John S.k.; Kaye, Jeffrey A.; Leverenz, James B.; Levey, Allan I.; Lieberman, Andrew P.; Pankratz, Vernon S.; Poon, Wayne W.; Quinn, Joseph F.; Saykin, Andrew J.; Schneider, Lon S.; Smith, Amanda G.; Sonnen, Joshua A.; Stern, Robert A.; Van Deerlin, Vivianna M.; Van Eldik, Linda J.; Harold, Denise; Russo, Giancarlo; Rubinsztein, David C.; Bayer, Anthony; Tsolaki, Magda; Proitsi, Petra; Fox, Nick C.; Hampel, Harald; Owen, Michael J.; Mead, Simon; Passmore, Peter; Morgan, Kevin; Nöthen, Markus M.; Schott, Jonathan M.; Rossor, Martin; Lupton, Michelle K.; Hoffmann, Per; Kornhuber, Johannes; Lawlor, Brian; Mcquillin, Andrew; Al-Chalabi, Ammar; Bis, Joshua C; Ruiz, Agustin; Boada, Mercè; Seshadri, Sudha; Beiser, Alexa; Rice, Kenneth; Van Der Lee, Sven J.; De Jager, Philip L.; Geschwind, Daniel H.; Riemenschneider, Matthias; Riedel-Heller, Steffi; Rotter, Jerome I; Ransmayr, Gerhard; Hyman, Bradley T.; Cruchaga, Carlos; Alegret, Montserrat; Winsvold, Bendik; Palta, Priit; Farh, Kai-How; Cuenca-Leon, Ester; Furlotte, Nicholas; Kurth, Tobias; Ligthart, Lannie; Terwindt, Gisela M.; Freilinger, Tobias; Ran, Caroline; Gordon, Scott D.; Borck, Guntram; Adams, Hieab H.H.; Lehtimäki, Terho; Wedenoja, Juho; Buring, Julie E.; Schürks, Markus; Hrafnsdottir, Maria; Hottenga, Jouke-Jan; Penninx, Brenda; Artto, Ville; Kaunisto, Mari; Vepsäläinen, Salli; Martin, Nicholas G.; Montgomery, Grant W.; Kurki, Mitja I.; Hämäläinen, Eija; Huang, Hailiang; Huang, Jie; Sandor, Cynthia; Webber, Caleb; Muller-Myhsok, Bertram; Schreiber, Stefan; Salomaa, Veikko; Loehrer, Elizabeth; Göbel, Hartmut; Macaya, Alfons; Pozo-Rosich, Patricia; Hansen, Thomas; Werge, Thomas; Kaprio, Jaakko; Metspalu, Andres; Kubisch, Christian; Ferrari, Michel D.; Belin, Andrea C.; Van Den Maagdenberg, Arn M.J.M.; Zwart, John-Anker; Boomsma, Dorret; Eriksson, Nicholas; Olesen, Jes; Chasman, Daniel I.; Nyholt, Dale R.; Anney, Richard; Avbersek, Andreja; Baum, Larry; Berkovic, Samuel; Bradfield, Jonathan; Buono, Russell; Catarino, Claudia B.; Cossette, Patrick; De Jonghe, Peter; Depondt, Chantal; Dlugos, Dennis; Ferraro, Thomas N.; French, Jacqueline; Hjalgrim, Helle; Jamnadas-khoda, Jennifer; Kälviäinen, Reetta; Kunz, Wolfram S.; Lerche, Holger; Leu, Costin; Lindhout, Dick; Lo, Warren; Lowenstein, Daniel; Mccormack, Mark; Møller, Rikke S.; Molloy, Anne; Ng, Ping-Wing; Oliver, Karen; Privitera, Michael; Radtke, Rodney; Ruppert, Ann-Kathrin; Sander, Thomas; Schachter, Steven; Schankin, Christoph; Scheffer, Ingrid; Schoch, Susanne; Sisodiya, Sanjay M.; Smith, Philip; Sperling, Michael; Striano, Pasquale; Surges, Rainer; Thomas, G. Neil; Visscher, Frank; Whelan, Christopher D.; Zara, Federico; Heinzen, Erin L.; Marson, Anthony; Becker, Felicitas; Stroink, Hans; Zimprich, Fritz; Gasser, Thomas; Gibbs, Raphael; Heutink, Peter; Martinez, Maria; Morris, Huw R.; Sharma, Manu; Ryten, Mina; Mok, Kin Y.; Pulit, Sara; Bevan, Steve; Holliday, Elizabeth; Attia, John; Battey, Thomas; Boncoraglio, Giorgio; Thijs, Vincent; Chen, Wei-min; Mitchell, Braxton; Rothwell, Peter; Sharma, Pankaj; Sudlow, Cathie; Vicente, Astrid; Markus, Hugh; Kourkoulis, Christina; Pera, Joana; Raffeld, Miriam; Silliman, Scott; Boraska Perica, Vesna; Thornton, Laura M.; Huckins, Laura M.; William Rayner, N.; Lewis, Cathryn M.; Gratacos, Monica; Rybakowski, Filip; Keski-Rahkonen, Anna; Raevuori, Anu; Hudson, James I.; Reichborn-Kjennerud, Ted; Monteleone, Palmiero; Karwautz, Andreas; Mannik, Katrin; Baker, Jessica H.; O’toole, Julie K.; Trace, Sara E.; Davis, Oliver S. P.; Helder, Sietske G.; Ehrlich, Stefan; Herpertz-dahlmann, Beate; Danner, Unna N.; Van Elburg, Annemarie A.; Clementi, Maurizio; Forzan, Monica; Docampo, Elisa; Lissowska, Jolanta; Hauser, Joanna; Tortorella, Alfonso; Maj, Mario; Gonidakis, Fragiskos; Tziouvas, Konstantinos; Papezova, Hana; Yilmaz, Zeynep; Wagner, Gudrun; Cohen-woods, Sarah; Herms, Stefan; Julià, Antonio; Rabionet, Raquel; Dick, Danielle M.; Ripatti, Samuli; Andreassen, Ole A.; Espeseth, Thomas; Lundervold, Astri J.; Steen, Vidar M.; Pinto, Dalila; Scherer, Stephen W.; Aschauer, Harald; Schosser, Alexandra; Alfredsson, Lars; Padyukov, Leonid; Halmi, Katherine A.; Mitchell, James; Strober, Michael; Bergen, Andrew W.; Kaye, Walter; Szatkiewicz, Jin Peng; Cormand, Bru; Ramos-quiroga, Josep Antoni; Sánchez-mora, Cristina; Ribasés, Marta; Casas, Miguel; Hervas, Amaia; Arranz, Maria Jesús; Haavik, Jan; Zayats, Tetyana; Johansson, Stefan; Williams, Nigel; Elia, Josephine; Dempfle, Astrid; Rothenberger, Aribert; Kuntsi, Jonna; Oades, Robert D.; Banaschewski, Tobias; Franke, Barbara; Buitelaar, Jan K.; Arias Vasquez, Alejandro; Doyle, Alysa E.; Reif, Andreas; Lesch, Klaus-peter; Freitag, Christine; Rivero, Olga; Palmason, Haukur; Romanos, Marcel; Langley, Kate; Rietschel, Marcella; Witt, Stephanie H.; Dalsgaard, Soeren; Børglum, Anders D.; Waldman, Irwin; Wilmot, Beth; Molly, Nikolas; Bau, Claiton H.d.; Crosbie, Jennifer; Schachar, Russell; Loo, Sandra K.; Mcgough, James J.; Grevet, Eugenio H.; Medland, Sarah E.; Robinson, Elise; Weiss, Lauren A.; Bacchelli, Elena; Bailey, Anthony; Bal, Vanessa; Battaglia, Agatino; Betancur, Catalina; Bolton, Patrick; Cantor, Rita; Celestino-soper, Patrícia; Dawson, Geraldine; De Rubeis, Silvia; Duque, Frederico; Green, Andrew; Klauck, Sabine M.; Leboyer, Marion; Levitt, Pat; Maestrini, Elena; Mane, Shrikant; De-luca, Daniel Moreno-; Parr, Jeremy; Regan, Regina; Reichenberg, Abraham; Sandin, Sven; Vorstman, Jacob; Wassink, Thomas; Wijsman, Ellen; Cook, Edwin; Santangelo, Susan; Delorme, Richard; Rogé, Bernadette; Magalhaes, Tiago; Arking, Dan; Schulze, Thomas G.; Thompson, Robert C.; Strohmaier, Jana; Matthews, Keith; Melle, Ingrid; Morris, Derek; Blackwood, Douglas; Mcintosh, Andrew; Bergen, Sarah E; Schalling, Martin; Jamain, Stéphane; Maaser, Anna; Fischer, Sascha B.; Reinbold, Céline S.; Fullerton, Janice M.; Grigoroiu-serbanescu, Maria; Guzman-parra, José; Mayoral, Fermin; Schofield, Peter R.; Cichon, Sven; Mühleisen, Thomas W.; Degenhardt, Franziska; Schumacher, Johannes; Bauer, Michael; Mitchell, Philip B.; Gershon, Elliot S.; Rice, John; Potash, James B.; Zandi, Peter P.; Craddock, Nick; Ferrier, I. Nicol; Alda, Martin; Rouleau, Guy A.; Turecki, Gustavo; Ophoff, Roel; Pato, Carlos; Anjorin, Adebayo; Stahl, Eli; Leber, Markus; Czerski, Piotr M.; Edenberg, Howard J.; Cruceanu, Cristiana; Jones, Ian R.; Posthuma, Danielle; Andlauer, Till F.m.; Forstner, Andreas J.; Streit, Fabian; Baune, Bernhard T.; Air, Tracy; Sinnamon, Grant; Wray, Naomi R.; Macintyre, Donald J.; Porteous, David; Homuth, Georg; Rivera, Margarita; Grove, Jakob; Middeldorp, Christel M.; Hickie, Ian; Pergadia, Michele; Mehta, Divya; Smit, Johannes H.; Jansen, Rick; De Geus, Eco; Dunn, Erin; Li, Qingqin S.; Nauck, Matthias; Schoevers, Robert A.; Beekman, Aartjan Tf; Knowles, James A.; Viktorin, Alexander; Arnold, Paul; Barr, Cathy L.; Bedoya-berrio, Gabriel; Bienvenu, O. Joseph; Brentani, Helena; Burton, Christie; Camarena, Beatriz; Cappi, Carolina; Cath, Danielle; Cavallini, Maria; Cusi, Daniele; Darrow, Sabrina; Denys, Damiaan; Derks, Eske M.; Dietrich, Andrea; Fernandez, Thomas; Figee, Martijn; Freimer, Nelson; Gerber, Gloria; Grados, Marco; Greenberg, Erica; Hanna, Gregory L.; Hartmann, Andreas; Hirschtritt, Matthew E.; Hoekstra, Pieter J.; Huang, Alden; Huyser, Chaim; Illmann, Cornelia; Jenike, Michael; Kuperman, Samuel; Leventhal, Bennett; Lochner, Christine; Lyon, Gholson J.; Macciardi, Fabio; Madruga-garrido, Marcos; Malaty, Irene A.; Maras, Athanasios; Mcgrath, Lauren; Miguel, Eurípedes C.; Mir, Pablo; Nestadt, Gerald; Nicolini, Humberto; Okun, Michael S.; Pakstis, Andrew; Paschou, Peristera; Piacentini, John; Pittenger, Christopher; Plessen, Kerstin; Ramensky, Vasily; Ramos, Eliana M.; Reus, Victor; Richter, Margaret A.; Riddle, Mark A.; Robertson, Mary M.; Roessner, Veit; Rosário, Maria; Samuels, Jack F.; Sandor, Paul; Stein, Dan J.; Tsetsos, Fotis; Van Nieuwerburgh, Filip; Weatherall, Sarah; Wendland, Jens R.; Wolanczyk, Tomasz; Worbe, Yulia; Zai, Gwyneth; Goes, Fernando S.; Mclaughlin, Nicole; Nestadt, Paul S.; Grabe, Hans-jorgen; Depienne, Christel; Konkashbaev, Anuar; Lanzagorta, Nuria; Valencia-duarte, Ana; Bramon, Elvira; Buccola, Nancy; Cahn, Wiepke; Cairns, Murray; Chong, Siow A.; Cohen, David; Crespo-facorro, Benedicto; Crowley, James; Davidson, Michael; Delisi, Lynn; Dinan, Timothy; Donohoe, Gary; Drapeau, Elodie; Duan, Jubao; Haan, Lieuwe; Hougaard, David; Karachanak-yankova, Sena; Khrunin, Andrey; Klovins, Janis; Kučinskas, Vaidutis; Lee Chee Keong, Jimmy; Limborska, Svetlana; Loughland, Carmel; Lönnqvist, Jouko; Maher, Brion; Mattheisen, Manuel; Mcdonald, Colm; Murphy, Kieran C.; Murray, Robin; Nenadic, Igor; Van Os, Jim; Pantelis, Christos; Pato, Michele; Petryshen, Tracey; Quested, Digby; Roussos, Panos; Sanders, Alan R.; Schall, Ulrich; Schwab, Sibylle G.; Sim, Kang; So, Hon-cheong; Stögmann, Elisabeth; Subramaniam, Mythily; Toncheva, Draga; Waddington, John; Walters, James; Weiser, Mark; Cheng, Wei; Cloninger, Robert; Curtis, David; Gejman, Pablo V.; Henskens, Frans; Mattingsdal, Morten; Oh, Sang-yun; Scott, Rodney; Webb, Bradley; Breen, Gerome; Churchhouse, Claire; Bulik, Cynthia M.; Daly, Mark; Dichgans, Martin; Faraone, Stephen V.; Guerreiro, Rita; Holmans, Peter; Kendler, Kenneth S.; Koeleman, Bobby; Mathews, Carol A.; Price, Alkes; Scharf, Jeremiah; Sklar, Pamela; Williams, Julie; Wood, Nicholas W.; Cotsapas, Chris; Palotie, Aarno; Smoller, Jordan W.; Sullivan, Patrick; Rosand, Jonathan; Corvin, Aiden; Neale, Benjamin M.

I: Science, Bind 360, Nr. 6395, eaap8757, 2018.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Harvard

Anttila, V, Bulik-Sullivan, B, Finucane, HK, Walters, RK, Bras, J, Duncan, L, Escott-Price, V, Falcone, GJ, Gormley, P, Malik, R, Patsopoulos, NA, Ripke, S, Wei, Z, Yu, D, Lee, PH, Turley, P, Grenier-Boley, B, Chouraki, V, Kamatani, Y, Berr, C, Letenneur, L, Hannequin, D, Amouyel, P, Boland, A, Deleuze, J-F, Duron, E, Vardarajan, BN, Reitz, C, Goate, AM, Huentelman, MJ, Kamboh, MI, Larson, EB, Rogaeva, E, St George-Hyslop, P, Hakonarson, H, Kukull, WA, Farrer, LA, Barnes, LL, Beach, TG, Demirci, FY, Head, E, Hulette, CM, Jicha, GA, Kauwe, JSK, Kaye, JA, Leverenz, JB, Levey, AI, Lieberman, AP, Pankratz, VS, Poon, WW, Quinn, JF, Saykin, AJ, Schneider, LS, Smith, AG, Sonnen, JA, Stern, RA, Van Deerlin, VM, Van Eldik, LJ, Harold, D, Russo, G, Rubinsztein, DC, Bayer, A, Tsolaki, M, Proitsi, P, Fox, NC, Hampel, H, Owen, MJ, Mead, S, Passmore, P, Morgan, K, Nöthen, MM, Schott, JM, Rossor, M, Lupton, MK, Hoffmann, P, Kornhuber, J, Lawlor, B, Mcquillin, A, Al-Chalabi, A, Bis, JC, Ruiz, A, Boada, M, Seshadri, S, Beiser, A, Rice, K, Van Der Lee, SJ, De Jager, PL, Geschwind, DH, Riemenschneider, M, Riedel-Heller, S, Rotter, JI, Ransmayr, G, Hyman, BT, Cruchaga, C, Alegret, M, Winsvold, B, Palta, P, Farh, K-H, Cuenca-Leon, E, Furlotte, N, Kurth, T, Ligthart, L, Terwindt, GM, Freilinger, T, Ran, C, Gordon, SD, Borck, G, Adams, HHH, Lehtimäki, T, Wedenoja, J, Buring, JE, Schürks, M, Hrafnsdottir, M, Hottenga, J-J, Penninx, B, Artto, V, Kaunisto, M, Vepsäläinen, S, Martin, NG, Montgomery, GW, Kurki, MI, Hämäläinen, E, Huang, H, Huang, J, Sandor, C, Webber, C, Muller-Myhsok, B, Schreiber, S, Salomaa, V, Loehrer, E, Göbel, H, Macaya, A, Pozo-Rosich, P, Hansen, T, Werge, T, Kaprio, J, Metspalu, A, Kubisch, C, Ferrari, MD, Belin, AC, Van Den Maagdenberg, AMJM, Zwart, J-A, Boomsma, D, Eriksson, N, Olesen, J, Chasman, DI, Nyholt, DR, Anney, R, Avbersek, A, Baum, L, Berkovic, S, Bradfield, J, Buono, R, Catarino, CB, Cossette, P, De Jonghe, P, Depondt, C, Dlugos, D, Ferraro, TN, French, J, Hjalgrim, H, Jamnadas-khoda, J, Kälviäinen, R, Kunz, WS, Lerche, H, Leu, C, Lindhout, D, Lo, W, Lowenstein, D, Mccormack, M, Møller, RS, Molloy, A, Ng, P-W, Oliver, K, Privitera, M, Radtke, R, Ruppert, A-K, Sander, T, Schachter, S, Schankin, C, Scheffer, I, Schoch, S, Sisodiya, SM, Smith, P, Sperling, M, Striano, P, Surges, R, Thomas, GN, Visscher, F, Whelan, CD, Zara, F, Heinzen, EL, Marson, A, Becker, F, Stroink, H, Zimprich, F, Gasser, T, Gibbs, R, Heutink, P, Martinez, M, Morris, HR, Sharma, M, Ryten, M, Mok, KY, Pulit, S, Bevan, S, Holliday, E, Attia, J, Battey, T, Boncoraglio, G, Thijs, V, Chen, W, Mitchell, B, Rothwell, P, Sharma, P, Sudlow, C, Vicente, A, Markus, H, Kourkoulis, C, Pera, J, Raffeld, M, Silliman, S, Boraska Perica, V, Thornton, LM, Huckins, LM, William Rayner, N, Lewis, CM, Gratacos, M, Rybakowski, F, Keski-Rahkonen, A, Raevuori, A, Hudson, JI, Reichborn-Kjennerud, T, Monteleone, P, Karwautz, A, Mannik, K, Baker, JH, O’toole, JK, Trace, SE, Davis, OSP, Helder, SG, Ehrlich, S, Herpertz-dahlmann, B, Danner, UN, Van Elburg, AA, Clementi, M, Forzan, M, Docampo, E, Lissowska, J, Hauser, J, Tortorella, A, Maj, M, Gonidakis, F, Tziouvas, K, Papezova, H, Yilmaz, Z, Wagner, G, Cohen-woods, S, Herms, S, Julià, A, Rabionet, R, Dick, DM, Ripatti, S, Andreassen, OA, Espeseth, T, Lundervold, AJ, Steen, VM, Pinto, D, Scherer, SW, Aschauer, H, Schosser, A, Alfredsson, L, Padyukov, L, Halmi, KA, Mitchell, J, Strober, M, Bergen, AW, Kaye, W, Szatkiewicz, JP, Cormand, B, Ramos-quiroga, JA, Sánchez-mora, C, Ribasés, M, Casas, M, Hervas, A, Arranz, MJ, Haavik, J, Zayats, T, Johansson, S, Williams, N, Elia, J, Dempfle, A, Rothenberger, A, Kuntsi, J, Oades, RD, Banaschewski, T, Franke, B, Buitelaar, JK, Arias Vasquez, A, Doyle, AE, Reif, A, Lesch, K, Freitag, C, Rivero, O, Palmason, H, Romanos, M, Langley, K, Rietschel, M, Witt, SH, Dalsgaard, S, Børglum, AD, Waldman, I, Wilmot, B, Molly, N, Bau, CHD, Crosbie, J, Schachar, R, Loo, SK, Mcgough, JJ, Grevet, EH, Medland, SE, Robinson, E, Weiss, LA, Bacchelli, E, Bailey, A, Bal, V, Battaglia, A, Betancur, C, Bolton, P, Cantor, R, Celestino-soper, P, Dawson, G, De Rubeis, S, Duque, F, Green, A, Klauck, SM, Leboyer, M, Levitt, P, Maestrini, E, Mane, S, De-luca, DM, Parr, J, Regan, R, Reichenberg, A, Sandin, S, Vorstman, J, Wassink, T, Wijsman, E, Cook, E, Santangelo, S, Delorme, R, Rogé, B, Magalhaes, T, Arking, D, Schulze, TG, Thompson, RC, Strohmaier, J, Matthews, K, Melle, I, Morris, D, Blackwood, D, Mcintosh, A, Bergen, SE, Schalling, M, Jamain, S, Maaser, A, Fischer, SB, Reinbold, CS, Fullerton, JM, Grigoroiu-serbanescu, M, Guzman-parra, J, Mayoral, F, Schofield, PR, Cichon, S, Mühleisen, TW, Degenhardt, F, Schumacher, J, Bauer, M, Mitchell, PB, Gershon, ES, Rice, J, Potash, JB, Zandi, PP, Craddock, N, Ferrier, IN, Alda, M, Rouleau, GA, Turecki, G, Ophoff, R, Pato, C, Anjorin, A, Stahl, E, Leber, M, Czerski, PM, Edenberg, HJ, Cruceanu, C, Jones, IR, Posthuma, D, Andlauer, TFM, Forstner, AJ, Streit, F, Baune, BT, Air, T, Sinnamon, G, Wray, NR, Macintyre, DJ, Porteous, D, Homuth, G, Rivera, M, Grove, J, Middeldorp, CM, Hickie, I, Pergadia, M, Mehta, D, Smit, JH, Jansen, R, De Geus, E, Dunn, E, Li, QS, Nauck, M, Schoevers, RA, Beekman, AT, Knowles, JA, Viktorin, A, Arnold, P, Barr, CL, Bedoya-berrio, G, Bienvenu, OJ, Brentani, H, Burton, C, Camarena, B, Cappi, C, Cath, D, Cavallini, M, Cusi, D, Darrow, S, Denys, D, Derks, EM, Dietrich, A, Fernandez, T, Figee, M, Freimer, N, Gerber, G, Grados, M, Greenberg, E, Hanna, GL, Hartmann, A, Hirschtritt, ME, Hoekstra, PJ, Huang, A, Huyser, C, Illmann, C, Jenike, M, Kuperman, S, Leventhal, B, Lochner, C, Lyon, GJ, Macciardi, F, Madruga-garrido, M, Malaty, IA, Maras, A, Mcgrath, L, Miguel, EC, Mir, P, Nestadt, G, Nicolini, H, Okun, MS, Pakstis, A, Paschou, P, Piacentini, J, Pittenger, C, Plessen, K, Ramensky, V, Ramos, EM, Reus, V, Richter, MA, Riddle, MA, Robertson, MM, Roessner, V, Rosário, M, Samuels, JF, Sandor, P, Stein, DJ, Tsetsos, F, Van Nieuwerburgh, F, Weatherall, S, Wendland, JR, Wolanczyk, T, Worbe, Y, Zai, G, Goes, FS, Mclaughlin, N, Nestadt, PS, Grabe, H, Depienne, C, Konkashbaev, A, Lanzagorta, N, Valencia-duarte, A, Bramon, E, Buccola, N, Cahn, W, Cairns, M, Chong, SA, Cohen, D, Crespo-facorro, B, Crowley, J, Davidson, M, Delisi, L, Dinan, T, Donohoe, G, Drapeau, E, Duan, J, Haan, L, Hougaard, D, Karachanak-yankova, S, Khrunin, A, Klovins, J, Kučinskas, V, Lee Chee Keong, J, Limborska, S, Loughland, C, Lönnqvist, J, Maher, B, Mattheisen, M, Mcdonald, C, Murphy, KC, Murray, R, Nenadic, I, Van Os, J, Pantelis, C, Pato, M, Petryshen, T, Quested, D, Roussos, P, Sanders, AR, Schall, U, Schwab, SG, Sim, K, So, H, Stögmann, E, Subramaniam, M, Toncheva, D, Waddington, J, Walters, J, Weiser, M, Cheng, W, Cloninger, R, Curtis, D, Gejman, PV, Henskens, F, Mattingsdal, M, Oh, S, Scott, R, Webb, B, Breen, G, Churchhouse, C, Bulik, CM, Daly, M, Dichgans, M, Faraone, SV, Guerreiro, R, Holmans, P, Kendler, KS, Koeleman, B, Mathews, CA, Price, A, Scharf, J, Sklar, P, Williams, J, Wood, NW, Cotsapas, C, Palotie, A, Smoller, JW, Sullivan, P, Rosand, J, Corvin, A & Neale, BM 2018, 'Analysis of shared heritability in common disorders of the brain', Science, bind 360, nr. 6395, eaap8757. https://doi.org/10.1126/science.aap8757

APA

Anttila, V., Bulik-Sullivan, B., Finucane, H. K., Walters, R. K., Bras, J., Duncan, L., ... Neale, B. M. (2018). Analysis of shared heritability in common disorders of the brain. Science, 360(6395), [eaap8757]. https://doi.org/10.1126/science.aap8757

Vancouver

Anttila V, Bulik-Sullivan B, Finucane HK, Walters RK, Bras J, Duncan L o.a. Analysis of shared heritability in common disorders of the brain. Science. 2018;360(6395). eaap8757. https://doi.org/10.1126/science.aap8757

Author

Anttila, Verneri ; Bulik-Sullivan, Brendan ; Finucane, Hilary K. ; Walters, Raymond K. ; Bras, Jose ; Duncan, Laramie ; Escott-Price, Valentina ; Falcone, Guido J. ; Gormley, Padhraig ; Malik, Rainer ; Patsopoulos, Nikolaos A. ; Ripke, Stephan ; Wei, Zhi ; Yu, Dongmei ; Lee, Phil H. ; Turley, Patrick ; Grenier-Boley, Benjamin ; Chouraki, Vincent ; Kamatani, Yoichiro ; Berr, Claudine ; Letenneur, Luc ; Hannequin, Didier ; Amouyel, Philippe ; Boland, Anne ; Deleuze, Jean-François ; Duron, Emmanuelle ; Vardarajan, Badri N. ; Reitz, Christiane ; Goate, Alison M. ; Huentelman, Matthew J. ; Kamboh, M. Ilyas ; Larson, Eric B. ; Rogaeva, Ekaterina ; St George-Hyslop, Peter ; Hakonarson, Hakon ; Kukull, Walter A. ; Farrer, Lindsay A. ; Barnes, Lisa L. ; Beach, Thomas G. ; Demirci, F. Yesim ; Head, Elizabeth ; Hulette, Christine M. ; Jicha, Gregory A. ; Kauwe, John S.k. ; Kaye, Jeffrey A. ; Leverenz, James B. ; Levey, Allan I. ; Lieberman, Andrew P. ; Pankratz, Vernon S. ; Poon, Wayne W. ; Quinn, Joseph F. ; Saykin, Andrew J. ; Schneider, Lon S. ; Smith, Amanda G. ; Sonnen, Joshua A. ; Stern, Robert A. ; Van Deerlin, Vivianna M. ; Van Eldik, Linda J. ; Harold, Denise ; Russo, Giancarlo ; Rubinsztein, David C. ; Bayer, Anthony ; Tsolaki, Magda ; Proitsi, Petra ; Fox, Nick C. ; Hampel, Harald ; Owen, Michael J. ; Mead, Simon ; Passmore, Peter ; Morgan, Kevin ; Nöthen, Markus M. ; Schott, Jonathan M. ; Rossor, Martin ; Lupton, Michelle K. ; Hoffmann, Per ; Kornhuber, Johannes ; Lawlor, Brian ; Mcquillin, Andrew ; Al-Chalabi, Ammar ; Bis, Joshua C ; Ruiz, Agustin ; Boada, Mercè ; Seshadri, Sudha ; Beiser, Alexa ; Rice, Kenneth ; Van Der Lee, Sven J. ; De Jager, Philip L. ; Geschwind, Daniel H. ; Riemenschneider, Matthias ; Riedel-Heller, Steffi ; Rotter, Jerome I ; Ransmayr, Gerhard ; Hyman, Bradley T. ; Cruchaga, Carlos ; Alegret, Montserrat ; Winsvold, Bendik ; Palta, Priit ; Farh, Kai-How ; Cuenca-Leon, Ester ; Furlotte, Nicholas ; Kurth, Tobias ; Ligthart, Lannie ; Terwindt, Gisela M. ; Freilinger, Tobias ; Ran, Caroline ; Gordon, Scott D. ; Borck, Guntram ; Adams, Hieab H.H. ; Lehtimäki, Terho ; Wedenoja, Juho ; Buring, Julie E. ; Schürks, Markus ; Hrafnsdottir, Maria ; Hottenga, Jouke-Jan ; Penninx, Brenda ; Artto, Ville ; Kaunisto, Mari ; Vepsäläinen, Salli ; Martin, Nicholas G. ; Montgomery, Grant W. ; Kurki, Mitja I. ; Hämäläinen, Eija ; Huang, Hailiang ; Huang, Jie ; Sandor, Cynthia ; Webber, Caleb ; Muller-Myhsok, Bertram ; Schreiber, Stefan ; Salomaa, Veikko ; Loehrer, Elizabeth ; Göbel, Hartmut ; Macaya, Alfons ; Pozo-Rosich, Patricia ; Hansen, Thomas ; Werge, Thomas ; Kaprio, Jaakko ; Metspalu, Andres ; Kubisch, Christian ; Ferrari, Michel D. ; Belin, Andrea C. ; Van Den Maagdenberg, Arn M.J.M. ; Zwart, John-Anker ; Boomsma, Dorret ; Eriksson, Nicholas ; Olesen, Jes ; Chasman, Daniel I. ; Nyholt, Dale R. ; Anney, Richard ; Avbersek, Andreja ; Baum, Larry ; Berkovic, Samuel ; Bradfield, Jonathan ; Buono, Russell ; Catarino, Claudia B. ; Cossette, Patrick ; De Jonghe, Peter ; Depondt, Chantal ; Dlugos, Dennis ; Ferraro, Thomas N. ; French, Jacqueline ; Hjalgrim, Helle ; Jamnadas-khoda, Jennifer ; Kälviäinen, Reetta ; Kunz, Wolfram S. ; Lerche, Holger ; Leu, Costin ; Lindhout, Dick ; Lo, Warren ; Lowenstein, Daniel ; Mccormack, Mark ; Møller, Rikke S. ; Molloy, Anne ; Ng, Ping-Wing ; Oliver, Karen ; Privitera, Michael ; Radtke, Rodney ; Ruppert, Ann-Kathrin ; Sander, Thomas ; Schachter, Steven ; Schankin, Christoph ; Scheffer, Ingrid ; Schoch, Susanne ; Sisodiya, Sanjay M. ; Smith, Philip ; Sperling, Michael ; Striano, Pasquale ; Surges, Rainer ; Thomas, G. Neil ; Visscher, Frank ; Whelan, Christopher D. ; Zara, Federico ; Heinzen, Erin L. ; Marson, Anthony ; Becker, Felicitas ; Stroink, Hans ; Zimprich, Fritz ; Gasser, Thomas ; Gibbs, Raphael ; Heutink, Peter ; Martinez, Maria ; Morris, Huw R. ; Sharma, Manu ; Ryten, Mina ; Mok, Kin Y. ; Pulit, Sara ; Bevan, Steve ; Holliday, Elizabeth ; Attia, John ; Battey, Thomas ; Boncoraglio, Giorgio ; Thijs, Vincent ; Chen, Wei-min ; Mitchell, Braxton ; Rothwell, Peter ; Sharma, Pankaj ; Sudlow, Cathie ; Vicente, Astrid ; Markus, Hugh ; Kourkoulis, Christina ; Pera, Joana ; Raffeld, Miriam ; Silliman, Scott ; Boraska Perica, Vesna ; Thornton, Laura M. ; Huckins, Laura M. ; William Rayner, N. ; Lewis, Cathryn M. ; Gratacos, Monica ; Rybakowski, Filip ; Keski-Rahkonen, Anna ; Raevuori, Anu ; Hudson, James I. ; Reichborn-Kjennerud, Ted ; Monteleone, Palmiero ; Karwautz, Andreas ; Mannik, Katrin ; Baker, Jessica H. ; O’toole, Julie K. ; Trace, Sara E. ; Davis, Oliver S. P. ; Helder, Sietske G. ; Ehrlich, Stefan ; Herpertz-dahlmann, Beate ; Danner, Unna N. ; Van Elburg, Annemarie A. ; Clementi, Maurizio ; Forzan, Monica ; Docampo, Elisa ; Lissowska, Jolanta ; Hauser, Joanna ; Tortorella, Alfonso ; Maj, Mario ; Gonidakis, Fragiskos ; Tziouvas, Konstantinos ; Papezova, Hana ; Yilmaz, Zeynep ; Wagner, Gudrun ; Cohen-woods, Sarah ; Herms, Stefan ; Julià, Antonio ; Rabionet, Raquel ; Dick, Danielle M. ; Ripatti, Samuli ; Andreassen, Ole A. ; Espeseth, Thomas ; Lundervold, Astri J. ; Steen, Vidar M. ; Pinto, Dalila ; Scherer, Stephen W. ; Aschauer, Harald ; Schosser, Alexandra ; Alfredsson, Lars ; Padyukov, Leonid ; Halmi, Katherine A. ; Mitchell, James ; Strober, Michael ; Bergen, Andrew W. ; Kaye, Walter ; Szatkiewicz, Jin Peng ; Cormand, Bru ; Ramos-quiroga, Josep Antoni ; Sánchez-mora, Cristina ; Ribasés, Marta ; Casas, Miguel ; Hervas, Amaia ; Arranz, Maria Jesús ; Haavik, Jan ; Zayats, Tetyana ; Johansson, Stefan ; Williams, Nigel ; Elia, Josephine ; Dempfle, Astrid ; Rothenberger, Aribert ; Kuntsi, Jonna ; Oades, Robert D. ; Banaschewski, Tobias ; Franke, Barbara ; Buitelaar, Jan K. ; Arias Vasquez, Alejandro ; Doyle, Alysa E. ; Reif, Andreas ; Lesch, Klaus-peter ; Freitag, Christine ; Rivero, Olga ; Palmason, Haukur ; Romanos, Marcel ; Langley, Kate ; Rietschel, Marcella ; Witt, Stephanie H. ; Dalsgaard, Soeren ; Børglum, Anders D. ; Waldman, Irwin ; Wilmot, Beth ; Molly, Nikolas ; Bau, Claiton H.d. ; Crosbie, Jennifer ; Schachar, Russell ; Loo, Sandra K. ; Mcgough, James J. ; Grevet, Eugenio H. ; Medland, Sarah E. ; Robinson, Elise ; Weiss, Lauren A. ; Bacchelli, Elena ; Bailey, Anthony ; Bal, Vanessa ; Battaglia, Agatino ; Betancur, Catalina ; Bolton, Patrick ; Cantor, Rita ; Celestino-soper, Patrícia ; Dawson, Geraldine ; De Rubeis, Silvia ; Duque, Frederico ; Green, Andrew ; Klauck, Sabine M. ; Leboyer, Marion ; Levitt, Pat ; Maestrini, Elena ; Mane, Shrikant ; De-luca, Daniel Moreno- ; Parr, Jeremy ; Regan, Regina ; Reichenberg, Abraham ; Sandin, Sven ; Vorstman, Jacob ; Wassink, Thomas ; Wijsman, Ellen ; Cook, Edwin ; Santangelo, Susan ; Delorme, Richard ; Rogé, Bernadette ; Magalhaes, Tiago ; Arking, Dan ; Schulze, Thomas G. ; Thompson, Robert C. ; Strohmaier, Jana ; Matthews, Keith ; Melle, Ingrid ; Morris, Derek ; Blackwood, Douglas ; Mcintosh, Andrew ; Bergen, Sarah E ; Schalling, Martin ; Jamain, Stéphane ; Maaser, Anna ; Fischer, Sascha B. ; Reinbold, Céline S. ; Fullerton, Janice M. ; Grigoroiu-serbanescu, Maria ; Guzman-parra, José ; Mayoral, Fermin ; Schofield, Peter R. ; Cichon, Sven ; Mühleisen, Thomas W. ; Degenhardt, Franziska ; Schumacher, Johannes ; Bauer, Michael ; Mitchell, Philip B. ; Gershon, Elliot S. ; Rice, John ; Potash, James B. ; Zandi, Peter P. ; Craddock, Nick ; Ferrier, I. Nicol ; Alda, Martin ; Rouleau, Guy A. ; Turecki, Gustavo ; Ophoff, Roel ; Pato, Carlos ; Anjorin, Adebayo ; Stahl, Eli ; Leber, Markus ; Czerski, Piotr M. ; Edenberg, Howard J. ; Cruceanu, Cristiana ; Jones, Ian R. ; Posthuma, Danielle ; Andlauer, Till F.m. ; Forstner, Andreas J. ; Streit, Fabian ; Baune, Bernhard T. ; Air, Tracy ; Sinnamon, Grant ; Wray, Naomi R. ; Macintyre, Donald J. ; Porteous, David ; Homuth, Georg ; Rivera, Margarita ; Grove, Jakob ; Middeldorp, Christel M. ; Hickie, Ian ; Pergadia, Michele ; Mehta, Divya ; Smit, Johannes H. ; Jansen, Rick ; De Geus, Eco ; Dunn, Erin ; Li, Qingqin S. ; Nauck, Matthias ; Schoevers, Robert A. ; Beekman, Aartjan Tf ; Knowles, James A. ; Viktorin, Alexander ; Arnold, Paul ; Barr, Cathy L. ; Bedoya-berrio, Gabriel ; Bienvenu, O. Joseph ; Brentani, Helena ; Burton, Christie ; Camarena, Beatriz ; Cappi, Carolina ; Cath, Danielle ; Cavallini, Maria ; Cusi, Daniele ; Darrow, Sabrina ; Denys, Damiaan ; Derks, Eske M. ; Dietrich, Andrea ; Fernandez, Thomas ; Figee, Martijn ; Freimer, Nelson ; Gerber, Gloria ; Grados, Marco ; Greenberg, Erica ; Hanna, Gregory L. ; Hartmann, Andreas ; Hirschtritt, Matthew E. ; Hoekstra, Pieter J. ; Huang, Alden ; Huyser, Chaim ; Illmann, Cornelia ; Jenike, Michael ; Kuperman, Samuel ; Leventhal, Bennett ; Lochner, Christine ; Lyon, Gholson J. ; Macciardi, Fabio ; Madruga-garrido, Marcos ; Malaty, Irene A. ; Maras, Athanasios ; Mcgrath, Lauren ; Miguel, Eurípedes C. ; Mir, Pablo ; Nestadt, Gerald ; Nicolini, Humberto ; Okun, Michael S. ; Pakstis, Andrew ; Paschou, Peristera ; Piacentini, John ; Pittenger, Christopher ; Plessen, Kerstin ; Ramensky, Vasily ; Ramos, Eliana M. ; Reus, Victor ; Richter, Margaret A. ; Riddle, Mark A. ; Robertson, Mary M. ; Roessner, Veit ; Rosário, Maria ; Samuels, Jack F. ; Sandor, Paul ; Stein, Dan J. ; Tsetsos, Fotis ; Van Nieuwerburgh, Filip ; Weatherall, Sarah ; Wendland, Jens R. ; Wolanczyk, Tomasz ; Worbe, Yulia ; Zai, Gwyneth ; Goes, Fernando S. ; Mclaughlin, Nicole ; Nestadt, Paul S. ; Grabe, Hans-jorgen ; Depienne, Christel ; Konkashbaev, Anuar ; Lanzagorta, Nuria ; Valencia-duarte, Ana ; Bramon, Elvira ; Buccola, Nancy ; Cahn, Wiepke ; Cairns, Murray ; Chong, Siow A. ; Cohen, David ; Crespo-facorro, Benedicto ; Crowley, James ; Davidson, Michael ; Delisi, Lynn ; Dinan, Timothy ; Donohoe, Gary ; Drapeau, Elodie ; Duan, Jubao ; Haan, Lieuwe ; Hougaard, David ; Karachanak-yankova, Sena ; Khrunin, Andrey ; Klovins, Janis ; Kučinskas, Vaidutis ; Lee Chee Keong, Jimmy ; Limborska, Svetlana ; Loughland, Carmel ; Lönnqvist, Jouko ; Maher, Brion ; Mattheisen, Manuel ; Mcdonald, Colm ; Murphy, Kieran C. ; Murray, Robin ; Nenadic, Igor ; Van Os, Jim ; Pantelis, Christos ; Pato, Michele ; Petryshen, Tracey ; Quested, Digby ; Roussos, Panos ; Sanders, Alan R. ; Schall, Ulrich ; Schwab, Sibylle G. ; Sim, Kang ; So, Hon-cheong ; Stögmann, Elisabeth ; Subramaniam, Mythily ; Toncheva, Draga ; Waddington, John ; Walters, James ; Weiser, Mark ; Cheng, Wei ; Cloninger, Robert ; Curtis, David ; Gejman, Pablo V. ; Henskens, Frans ; Mattingsdal, Morten ; Oh, Sang-yun ; Scott, Rodney ; Webb, Bradley ; Breen, Gerome ; Churchhouse, Claire ; Bulik, Cynthia M. ; Daly, Mark ; Dichgans, Martin ; Faraone, Stephen V. ; Guerreiro, Rita ; Holmans, Peter ; Kendler, Kenneth S. ; Koeleman, Bobby ; Mathews, Carol A. ; Price, Alkes ; Scharf, Jeremiah ; Sklar, Pamela ; Williams, Julie ; Wood, Nicholas W. ; Cotsapas, Chris ; Palotie, Aarno ; Smoller, Jordan W. ; Sullivan, Patrick ; Rosand, Jonathan ; Corvin, Aiden ; Neale, Benjamin M. / Analysis of shared heritability in common disorders of the brain. I: Science. 2018 ; Bind 360, Nr. 6395.

Bibtex

@article{ba076ee414f348c7a3711170aa73f615,
title = "Analysis of shared heritability in common disorders of the brain",
author = "Verneri Anttila and Brendan Bulik-Sullivan and Finucane, {Hilary K.} and Walters, {Raymond K.} and Jose Bras and Laramie Duncan and Valentina Escott-Price and Falcone, {Guido J.} and Padhraig Gormley and Rainer Malik and Patsopoulos, {Nikolaos A.} and Stephan Ripke and Zhi Wei and Dongmei Yu and Lee, {Phil H.} and Patrick Turley and Benjamin Grenier-Boley and Vincent Chouraki and Yoichiro Kamatani and Claudine Berr and Luc Letenneur and Didier Hannequin and Philippe Amouyel and Anne Boland and Jean-Fran{\cc}ois Deleuze and Emmanuelle Duron and Vardarajan, {Badri N.} and Christiane Reitz and Goate, {Alison M.} and Huentelman, {Matthew J.} and Kamboh, {M. Ilyas} and Larson, {Eric B.} and Ekaterina Rogaeva and {St George-Hyslop}, Peter and Hakon Hakonarson and Kukull, {Walter A.} and Farrer, {Lindsay A.} and Barnes, {Lisa L.} and Beach, {Thomas G.} and Demirci, {F. Yesim} and Elizabeth Head and Hulette, {Christine M.} and Jicha, {Gregory A.} and Kauwe, {John S.k.} and Kaye, {Jeffrey A.} and Leverenz, {James B.} and Levey, {Allan I.} and Lieberman, {Andrew P.} and Pankratz, {Vernon S.} and Poon, {Wayne W.} and Quinn, {Joseph F.} and Saykin, {Andrew J.} and Schneider, {Lon S.} and Smith, {Amanda G.} and Sonnen, {Joshua A.} and Stern, {Robert A.} and {Van Deerlin}, {Vivianna M.} and {Van Eldik}, {Linda J.} and Denise Harold and Giancarlo Russo and Rubinsztein, {David C.} and Anthony Bayer and Magda Tsolaki and Petra Proitsi and Fox, {Nick C.} and Harald Hampel and Owen, {Michael J.} and Simon Mead and Peter Passmore and Kevin Morgan and N{\"o}then, {Markus M.} and Schott, {Jonathan M.} and Martin Rossor and Lupton, {Michelle K.} and Per Hoffmann and Johannes Kornhuber and Brian Lawlor and Andrew Mcquillin and Ammar Al-Chalabi and Bis, {Joshua C} and Agustin Ruiz and Merc{\`e} Boada and Sudha Seshadri and Alexa Beiser and Kenneth Rice and {Van Der Lee}, {Sven J.} and {De Jager}, {Philip L.} and Geschwind, {Daniel H.} and Matthias Riemenschneider and Steffi Riedel-Heller and Rotter, {Jerome I} and Gerhard Ransmayr and Hyman, {Bradley T.} and Carlos Cruchaga and Montserrat Alegret and Bendik Winsvold and Priit Palta and Kai-How Farh and Ester Cuenca-Leon and Nicholas Furlotte and Tobias Kurth and Lannie Ligthart and Terwindt, {Gisela M.} and Tobias Freilinger and Caroline Ran and Gordon, {Scott D.} and Guntram Borck and Adams, {Hieab H.H.} and Terho Lehtim{\"a}ki and Juho Wedenoja and Buring, {Julie E.} and Markus Sch{\"u}rks and Maria Hrafnsdottir and Jouke-Jan Hottenga and Brenda Penninx and Ville Artto and Mari Kaunisto and Salli Veps{\"a}l{\"a}inen and Martin, {Nicholas G.} and Montgomery, {Grant W.} and Kurki, {Mitja I.} and Eija H{\"a}m{\"a}l{\"a}inen and Hailiang Huang and Jie Huang and Cynthia Sandor and Caleb Webber and Bertram Muller-Myhsok and Stefan Schreiber and Veikko Salomaa and Elizabeth Loehrer and Hartmut G{\"o}bel and Alfons Macaya and Patricia Pozo-Rosich and Thomas Hansen and Thomas Werge and Jaakko Kaprio and Andres Metspalu and Christian Kubisch and Ferrari, {Michel D.} and Belin, {Andrea C.} and {Van Den Maagdenberg}, {Arn M.J.M.} and John-Anker Zwart and Dorret Boomsma and Nicholas Eriksson and Jes Olesen and Chasman, {Daniel I.} and Nyholt, {Dale R.} and Richard Anney and Andreja Avbersek and Larry Baum and Samuel Berkovic and Jonathan Bradfield and Russell Buono and Catarino, {Claudia B.} and Patrick Cossette and {De Jonghe}, Peter and Chantal Depondt and Dennis Dlugos and Ferraro, {Thomas N.} and Jacqueline French and Helle Hjalgrim and Jennifer Jamnadas-khoda and Reetta K{\"a}lvi{\"a}inen and Kunz, {Wolfram S.} and Holger Lerche and Costin Leu and Dick Lindhout and Warren Lo and Daniel Lowenstein and Mark Mccormack and M{\o}ller, {Rikke S.} and Anne Molloy and Ping-Wing Ng and Karen Oliver and Michael Privitera and Rodney Radtke and Ann-Kathrin Ruppert and Thomas Sander and Steven Schachter and Christoph Schankin and Ingrid Scheffer and Susanne Schoch and Sisodiya, {Sanjay M.} and Philip Smith and Michael Sperling and Pasquale Striano and Rainer Surges and Thomas, {G. Neil} and Frank Visscher and Whelan, {Christopher D.} and Federico Zara and Heinzen, {Erin L.} and Anthony Marson and Felicitas Becker and Hans Stroink and Fritz Zimprich and Thomas Gasser and Raphael Gibbs and Peter Heutink and Maria Martinez and Morris, {Huw R.} and Manu Sharma and Mina Ryten and Mok, {Kin Y.} and Sara Pulit and Steve Bevan and Elizabeth Holliday and John Attia and Thomas Battey and Giorgio Boncoraglio and Vincent Thijs and Wei-min Chen and Braxton Mitchell and Peter Rothwell and Pankaj Sharma and Cathie Sudlow and Astrid Vicente and Hugh Markus and Christina Kourkoulis and Joana Pera and Miriam Raffeld and Scott Silliman and {Boraska Perica}, Vesna and Thornton, {Laura M.} and Huckins, {Laura M.} and {William Rayner}, N. and Lewis, {Cathryn M.} and Monica Gratacos and Filip Rybakowski and Anna Keski-Rahkonen and Anu Raevuori and Hudson, {James I.} and Ted Reichborn-Kjennerud and Palmiero Monteleone and Andreas Karwautz and Katrin Mannik and Baker, {Jessica H.} and O’toole, {Julie K.} and Trace, {Sara E.} and Davis, {Oliver S. P.} and Helder, {Sietske G.} and Stefan Ehrlich and Beate Herpertz-dahlmann and Danner, {Unna N.} and {Van Elburg}, {Annemarie A.} and Maurizio Clementi and Monica Forzan and Elisa Docampo and Jolanta Lissowska and Joanna Hauser and Alfonso Tortorella and Mario Maj and Fragiskos Gonidakis and Konstantinos Tziouvas and Hana Papezova and Zeynep Yilmaz and Gudrun Wagner and Sarah Cohen-woods and Stefan Herms and Antonio Juli{\`a} and Raquel Rabionet and Dick, {Danielle M.} and Samuli Ripatti and Andreassen, {Ole A.} and Thomas Espeseth and Lundervold, {Astri J.} and Steen, {Vidar M.} and Dalila Pinto and Scherer, {Stephen W.} and Harald Aschauer and Alexandra Schosser and Lars Alfredsson and Leonid Padyukov and Halmi, {Katherine A.} and James Mitchell and Michael Strober and Bergen, {Andrew W.} and Walter Kaye and Szatkiewicz, {Jin Peng} and Bru Cormand and Ramos-quiroga, {Josep Antoni} and Cristina S{\'a}nchez-mora and Marta Ribas{\'e}s and Miguel Casas and Amaia Hervas and Arranz, {Maria Jes{\'u}s} and Jan Haavik and Tetyana Zayats and Stefan Johansson and Nigel Williams and Josephine Elia and Astrid Dempfle and Aribert Rothenberger and Jonna Kuntsi and Oades, {Robert D.} and Tobias Banaschewski and Barbara Franke and Buitelaar, {Jan K.} and {Arias Vasquez}, Alejandro and Doyle, {Alysa E.} and Andreas Reif and Klaus-peter Lesch and Christine Freitag and Olga Rivero and Haukur Palmason and Marcel Romanos and Kate Langley and Marcella Rietschel and Witt, {Stephanie H.} and Soeren Dalsgaard and B{\o}rglum, {Anders D.} and Irwin Waldman and Beth Wilmot and Nikolas Molly and Bau, {Claiton H.d.} and Jennifer Crosbie and Russell Schachar and Loo, {Sandra K.} and Mcgough, {James J.} and Grevet, {Eugenio H.} and Medland, {Sarah E.} and Elise Robinson and Weiss, {Lauren A.} and Elena Bacchelli and Anthony Bailey and Vanessa Bal and Agatino Battaglia and Catalina Betancur and Patrick Bolton and Rita Cantor and Patr{\'i}cia Celestino-soper and Geraldine Dawson and {De Rubeis}, Silvia and Frederico Duque and Andrew Green and Klauck, {Sabine M.} and Marion Leboyer and Pat Levitt and Elena Maestrini and Shrikant Mane and De-luca, {Daniel Moreno-} and Jeremy Parr and Regina Regan and Abraham Reichenberg and Sven Sandin and Jacob Vorstman and Thomas Wassink and Ellen Wijsman and Edwin Cook and Susan Santangelo and Richard Delorme and Bernadette Rog{\'e} and Tiago Magalhaes and Dan Arking and Schulze, {Thomas G.} and Thompson, {Robert C.} and Jana Strohmaier and Keith Matthews and Ingrid Melle and Derek Morris and Douglas Blackwood and Andrew Mcintosh and Bergen, {Sarah E} and Martin Schalling and St{\'e}phane Jamain and Anna Maaser and Fischer, {Sascha B.} and Reinbold, {C{\'e}line S.} and Fullerton, {Janice M.} and Maria Grigoroiu-serbanescu and Jos{\'e} Guzman-parra and Fermin Mayoral and Schofield, {Peter R.} and Sven Cichon and M{\"u}hleisen, {Thomas W.} and Franziska Degenhardt and Johannes Schumacher and Michael Bauer and Mitchell, {Philip B.} and Gershon, {Elliot S.} and John Rice and Potash, {James B.} and Zandi, {Peter P.} and Nick Craddock and Ferrier, {I. Nicol} and Martin Alda and Rouleau, {Guy A.} and Gustavo Turecki and Roel Ophoff and Carlos Pato and Adebayo Anjorin and Eli Stahl and Markus Leber and Czerski, {Piotr M.} and Edenberg, {Howard J.} and Cristiana Cruceanu and Jones, {Ian R.} and Danielle Posthuma and Andlauer, {Till F.m.} and Forstner, {Andreas J.} and Fabian Streit and Baune, {Bernhard T.} and Tracy Air and Grant Sinnamon and Wray, {Naomi R.} and Macintyre, {Donald J.} and David Porteous and Georg Homuth and Margarita Rivera and Jakob Grove and Middeldorp, {Christel M.} and Ian Hickie and Michele Pergadia and Divya Mehta and Smit, {Johannes H.} and Rick Jansen and {De Geus}, Eco and Erin Dunn and Li, {Qingqin S.} and Matthias Nauck and Schoevers, {Robert A.} and Beekman, {Aartjan Tf} and Knowles, {James A.} and Alexander Viktorin and Paul Arnold and Barr, {Cathy L.} and Gabriel Bedoya-berrio and Bienvenu, {O. Joseph} and Helena Brentani and Christie Burton and Beatriz Camarena and Carolina Cappi and Danielle Cath and Maria Cavallini and Daniele Cusi and Sabrina Darrow and Damiaan Denys and Derks, {Eske M.} and Andrea Dietrich and Thomas Fernandez and Martijn Figee and Nelson Freimer and Gloria Gerber and Marco Grados and Erica Greenberg and Hanna, {Gregory L.} and Andreas Hartmann and Hirschtritt, {Matthew E.} and Hoekstra, {Pieter J.} and Alden Huang and Chaim Huyser and Cornelia Illmann and Michael Jenike and Samuel Kuperman and Bennett Leventhal and Christine Lochner and Lyon, {Gholson J.} and Fabio Macciardi and Marcos Madruga-garrido and Malaty, {Irene A.} and Athanasios Maras and Lauren Mcgrath and Miguel, {Eur{\'i}pedes C.} and Pablo Mir and Gerald Nestadt and Humberto Nicolini and Okun, {Michael S.} and Andrew Pakstis and Peristera Paschou and John Piacentini and Christopher Pittenger and Kerstin Plessen and Vasily Ramensky and Ramos, {Eliana M.} and Victor Reus and Richter, {Margaret A.} and Riddle, {Mark A.} and Robertson, {Mary M.} and Veit Roessner and Maria Ros{\'a}rio and Samuels, {Jack F.} and Paul Sandor and Stein, {Dan J.} and Fotis Tsetsos and {Van Nieuwerburgh}, Filip and Sarah Weatherall and Wendland, {Jens R.} and Tomasz Wolanczyk and Yulia Worbe and Gwyneth Zai and Goes, {Fernando S.} and Nicole Mclaughlin and Nestadt, {Paul S.} and Hans-jorgen Grabe and Christel Depienne and Anuar Konkashbaev and Nuria Lanzagorta and Ana Valencia-duarte and Elvira Bramon and Nancy Buccola and Wiepke Cahn and Murray Cairns and Chong, {Siow A.} and David Cohen and Benedicto Crespo-facorro and James Crowley and Michael Davidson and Lynn Delisi and Timothy Dinan and Gary Donohoe and Elodie Drapeau and Jubao Duan and Lieuwe Haan and David Hougaard and Sena Karachanak-yankova and Andrey Khrunin and Janis Klovins and Vaidutis Kučinskas and {Lee Chee Keong}, Jimmy and Svetlana Limborska and Carmel Loughland and Jouko L{\"o}nnqvist and Brion Maher and Manuel Mattheisen and Colm Mcdonald and Murphy, {Kieran C.} and Robin Murray and Igor Nenadic and {Van Os}, Jim and Christos Pantelis and Michele Pato and Tracey Petryshen and Digby Quested and Panos Roussos and Sanders, {Alan R.} and Ulrich Schall and Schwab, {Sibylle G.} and Kang Sim and Hon-cheong So and Elisabeth St{\"o}gmann and Mythily Subramaniam and Draga Toncheva and John Waddington and James Walters and Mark Weiser and Wei Cheng and Robert Cloninger and David Curtis and Gejman, {Pablo V.} and Frans Henskens and Morten Mattingsdal and Sang-yun Oh and Rodney Scott and Bradley Webb and Gerome Breen and Claire Churchhouse and Bulik, {Cynthia M.} and Mark Daly and Martin Dichgans and Faraone, {Stephen V.} and Rita Guerreiro and Peter Holmans and Kendler, {Kenneth S.} and Bobby Koeleman and Mathews, {Carol A.} and Alkes Price and Jeremiah Scharf and Pamela Sklar and Julie Williams and Wood, {Nicholas W.} and Chris Cotsapas and Aarno Palotie and Smoller, {Jordan W.} and Patrick Sullivan and Jonathan Rosand and Aiden Corvin and Neale, {Benjamin M.}",
year = "2018",
doi = "10.1126/science.aap8757",
language = "English",
volume = "360",
journal = "Science",
issn = "0036-8075",
publisher = "American Association for the Advancement of Science",
number = "6395",

}

RIS

TY - JOUR

T1 - Analysis of shared heritability in common disorders of the brain

AU - Anttila, Verneri

AU - Bulik-Sullivan, Brendan

AU - Finucane, Hilary K.

AU - Walters, Raymond K.

AU - Bras, Jose

AU - Duncan, Laramie

AU - Escott-Price, Valentina

AU - Falcone, Guido J.

AU - Gormley, Padhraig

AU - Malik, Rainer

AU - Patsopoulos, Nikolaos A.

AU - Ripke, Stephan

AU - Wei, Zhi

AU - Yu, Dongmei

AU - Lee, Phil H.

AU - Turley, Patrick

AU - Grenier-Boley, Benjamin

AU - Chouraki, Vincent

AU - Kamatani, Yoichiro

AU - Berr, Claudine

AU - Letenneur, Luc

AU - Hannequin, Didier

AU - Amouyel, Philippe

AU - Boland, Anne

AU - Deleuze, Jean-François

AU - Duron, Emmanuelle

AU - Vardarajan, Badri N.

AU - Reitz, Christiane

AU - Goate, Alison M.

AU - Huentelman, Matthew J.

AU - Kamboh, M. Ilyas

AU - Larson, Eric B.

AU - Rogaeva, Ekaterina

AU - St George-Hyslop, Peter

AU - Hakonarson, Hakon

AU - Kukull, Walter A.

AU - Farrer, Lindsay A.

AU - Barnes, Lisa L.

AU - Beach, Thomas G.

AU - Demirci, F. Yesim

AU - Head, Elizabeth

AU - Hulette, Christine M.

AU - Jicha, Gregory A.

AU - Kauwe, John S.k.

AU - Kaye, Jeffrey A.

AU - Leverenz, James B.

AU - Levey, Allan I.

AU - Lieberman, Andrew P.

AU - Pankratz, Vernon S.

AU - Poon, Wayne W.

AU - Quinn, Joseph F.

AU - Saykin, Andrew J.

AU - Schneider, Lon S.

AU - Smith, Amanda G.

AU - Sonnen, Joshua A.

AU - Stern, Robert A.

AU - Van Deerlin, Vivianna M.

AU - Van Eldik, Linda J.

AU - Harold, Denise

AU - Russo, Giancarlo

AU - Rubinsztein, David C.

AU - Bayer, Anthony

AU - Tsolaki, Magda

AU - Proitsi, Petra

AU - Fox, Nick C.

AU - Hampel, Harald

AU - Owen, Michael J.

AU - Mead, Simon

AU - Passmore, Peter

AU - Morgan, Kevin

AU - Nöthen, Markus M.

AU - Schott, Jonathan M.

AU - Rossor, Martin

AU - Lupton, Michelle K.

AU - Hoffmann, Per

AU - Kornhuber, Johannes

AU - Lawlor, Brian

AU - Mcquillin, Andrew

AU - Al-Chalabi, Ammar

AU - Bis, Joshua C

AU - Ruiz, Agustin

AU - Boada, Mercè

AU - Seshadri, Sudha

AU - Beiser, Alexa

AU - Rice, Kenneth

AU - Van Der Lee, Sven J.

AU - De Jager, Philip L.

AU - Geschwind, Daniel H.

AU - Riemenschneider, Matthias

AU - Riedel-Heller, Steffi

AU - Rotter, Jerome I

AU - Ransmayr, Gerhard

AU - Hyman, Bradley T.

AU - Cruchaga, Carlos

AU - Alegret, Montserrat

AU - Winsvold, Bendik

AU - Palta, Priit

AU - Farh, Kai-How

AU - Cuenca-Leon, Ester

AU - Furlotte, Nicholas

AU - Kurth, Tobias

AU - Ligthart, Lannie

AU - Terwindt, Gisela M.

AU - Freilinger, Tobias

AU - Ran, Caroline

AU - Gordon, Scott D.

AU - Borck, Guntram

AU - Adams, Hieab H.H.

AU - Lehtimäki, Terho

AU - Wedenoja, Juho

AU - Buring, Julie E.

AU - Schürks, Markus

AU - Hrafnsdottir, Maria

AU - Hottenga, Jouke-Jan

AU - Penninx, Brenda

AU - Artto, Ville

AU - Kaunisto, Mari

AU - Vepsäläinen, Salli

AU - Martin, Nicholas G.

AU - Montgomery, Grant W.

AU - Kurki, Mitja I.

AU - Hämäläinen, Eija

AU - Huang, Hailiang

AU - Huang, Jie

AU - Sandor, Cynthia

AU - Webber, Caleb

AU - Muller-Myhsok, Bertram

AU - Schreiber, Stefan

AU - Salomaa, Veikko

AU - Loehrer, Elizabeth

AU - Göbel, Hartmut

AU - Macaya, Alfons

AU - Pozo-Rosich, Patricia

AU - Hansen, Thomas

AU - Werge, Thomas

AU - Kaprio, Jaakko

AU - Metspalu, Andres

AU - Kubisch, Christian

AU - Ferrari, Michel D.

AU - Belin, Andrea C.

AU - Van Den Maagdenberg, Arn M.J.M.

AU - Zwart, John-Anker

AU - Boomsma, Dorret

AU - Eriksson, Nicholas

AU - Olesen, Jes

AU - Chasman, Daniel I.

AU - Nyholt, Dale R.

AU - Anney, Richard

AU - Avbersek, Andreja

AU - Baum, Larry

AU - Berkovic, Samuel

AU - Bradfield, Jonathan

AU - Buono, Russell

AU - Catarino, Claudia B.

AU - Cossette, Patrick

AU - De Jonghe, Peter

AU - Depondt, Chantal

AU - Dlugos, Dennis

AU - Ferraro, Thomas N.

AU - French, Jacqueline

AU - Hjalgrim, Helle

AU - Jamnadas-khoda, Jennifer

AU - Kälviäinen, Reetta

AU - Kunz, Wolfram S.

AU - Lerche, Holger

AU - Leu, Costin

AU - Lindhout, Dick

AU - Lo, Warren

AU - Lowenstein, Daniel

AU - Mccormack, Mark

AU - Møller, Rikke S.

AU - Molloy, Anne

AU - Ng, Ping-Wing

AU - Oliver, Karen

AU - Privitera, Michael

AU - Radtke, Rodney

AU - Ruppert, Ann-Kathrin

AU - Sander, Thomas

AU - Schachter, Steven

AU - Schankin, Christoph

AU - Scheffer, Ingrid

AU - Schoch, Susanne

AU - Sisodiya, Sanjay M.

AU - Smith, Philip

AU - Sperling, Michael

AU - Striano, Pasquale

AU - Surges, Rainer

AU - Thomas, G. Neil

AU - Visscher, Frank

AU - Whelan, Christopher D.

AU - Zara, Federico

AU - Heinzen, Erin L.

AU - Marson, Anthony

AU - Becker, Felicitas

AU - Stroink, Hans

AU - Zimprich, Fritz

AU - Gasser, Thomas

AU - Gibbs, Raphael

AU - Heutink, Peter

AU - Martinez, Maria

AU - Morris, Huw R.

AU - Sharma, Manu

AU - Ryten, Mina

AU - Mok, Kin Y.

AU - Pulit, Sara

AU - Bevan, Steve

AU - Holliday, Elizabeth

AU - Attia, John

AU - Battey, Thomas

AU - Boncoraglio, Giorgio

AU - Thijs, Vincent

AU - Chen, Wei-min

AU - Mitchell, Braxton

AU - Rothwell, Peter

AU - Sharma, Pankaj

AU - Sudlow, Cathie

AU - Vicente, Astrid

AU - Markus, Hugh

AU - Kourkoulis, Christina

AU - Pera, Joana

AU - Raffeld, Miriam

AU - Silliman, Scott

AU - Boraska Perica, Vesna

AU - Thornton, Laura M.

AU - Huckins, Laura M.

AU - William Rayner, N.

AU - Lewis, Cathryn M.

AU - Gratacos, Monica

AU - Rybakowski, Filip

AU - Keski-Rahkonen, Anna

AU - Raevuori, Anu

AU - Hudson, James I.

AU - Reichborn-Kjennerud, Ted

AU - Monteleone, Palmiero

AU - Karwautz, Andreas

AU - Mannik, Katrin

AU - Baker, Jessica H.

AU - O’toole, Julie K.

AU - Trace, Sara E.

AU - Davis, Oliver S. P.

AU - Helder, Sietske G.

AU - Ehrlich, Stefan

AU - Herpertz-dahlmann, Beate

AU - Danner, Unna N.

AU - Van Elburg, Annemarie A.

AU - Clementi, Maurizio

AU - Forzan, Monica

AU - Docampo, Elisa

AU - Lissowska, Jolanta

AU - Hauser, Joanna

AU - Tortorella, Alfonso

AU - Maj, Mario

AU - Gonidakis, Fragiskos

AU - Tziouvas, Konstantinos

AU - Papezova, Hana

AU - Yilmaz, Zeynep

AU - Wagner, Gudrun

AU - Cohen-woods, Sarah

AU - Herms, Stefan

AU - Julià, Antonio

AU - Rabionet, Raquel

AU - Dick, Danielle M.

AU - Ripatti, Samuli

AU - Andreassen, Ole A.

AU - Espeseth, Thomas

AU - Lundervold, Astri J.

AU - Steen, Vidar M.

AU - Pinto, Dalila

AU - Scherer, Stephen W.

AU - Aschauer, Harald

AU - Schosser, Alexandra

AU - Alfredsson, Lars

AU - Padyukov, Leonid

AU - Halmi, Katherine A.

AU - Mitchell, James

AU - Strober, Michael

AU - Bergen, Andrew W.

AU - Kaye, Walter

AU - Szatkiewicz, Jin Peng

AU - Cormand, Bru

AU - Ramos-quiroga, Josep Antoni

AU - Sánchez-mora, Cristina

AU - Ribasés, Marta

AU - Casas, Miguel

AU - Hervas, Amaia

AU - Arranz, Maria Jesús

AU - Haavik, Jan

AU - Zayats, Tetyana

AU - Johansson, Stefan

AU - Williams, Nigel

AU - Elia, Josephine

AU - Dempfle, Astrid

AU - Rothenberger, Aribert

AU - Kuntsi, Jonna

AU - Oades, Robert D.

AU - Banaschewski, Tobias

AU - Franke, Barbara

AU - Buitelaar, Jan K.

AU - Arias Vasquez, Alejandro

AU - Doyle, Alysa E.

AU - Reif, Andreas

AU - Lesch, Klaus-peter

AU - Freitag, Christine

AU - Rivero, Olga

AU - Palmason, Haukur

AU - Romanos, Marcel

AU - Langley, Kate

AU - Rietschel, Marcella

AU - Witt, Stephanie H.

AU - Dalsgaard, Soeren

AU - Børglum, Anders D.

AU - Waldman, Irwin

AU - Wilmot, Beth

AU - Molly, Nikolas

AU - Bau, Claiton H.d.

AU - Crosbie, Jennifer

AU - Schachar, Russell

AU - Loo, Sandra K.

AU - Mcgough, James J.

AU - Grevet, Eugenio H.

AU - Medland, Sarah E.

AU - Robinson, Elise

AU - Weiss, Lauren A.

AU - Bacchelli, Elena

AU - Bailey, Anthony

AU - Bal, Vanessa

AU - Battaglia, Agatino

AU - Betancur, Catalina

AU - Bolton, Patrick

AU - Cantor, Rita

AU - Celestino-soper, Patrícia

AU - Dawson, Geraldine

AU - De Rubeis, Silvia

AU - Duque, Frederico

AU - Green, Andrew

AU - Klauck, Sabine M.

AU - Leboyer, Marion

AU - Levitt, Pat

AU - Maestrini, Elena

AU - Mane, Shrikant

AU - De-luca, Daniel Moreno-

AU - Parr, Jeremy

AU - Regan, Regina

AU - Reichenberg, Abraham

AU - Sandin, Sven

AU - Vorstman, Jacob

AU - Wassink, Thomas

AU - Wijsman, Ellen

AU - Cook, Edwin

AU - Santangelo, Susan

AU - Delorme, Richard

AU - Rogé, Bernadette

AU - Magalhaes, Tiago

AU - Arking, Dan

AU - Schulze, Thomas G.

AU - Thompson, Robert C.

AU - Strohmaier, Jana

AU - Matthews, Keith

AU - Melle, Ingrid

AU - Morris, Derek

AU - Blackwood, Douglas

AU - Mcintosh, Andrew

AU - Bergen, Sarah E

AU - Schalling, Martin

AU - Jamain, Stéphane

AU - Maaser, Anna

AU - Fischer, Sascha B.

AU - Reinbold, Céline S.

AU - Fullerton, Janice M.

AU - Grigoroiu-serbanescu, Maria

AU - Guzman-parra, José

AU - Mayoral, Fermin

AU - Schofield, Peter R.

AU - Cichon, Sven

AU - Mühleisen, Thomas W.

AU - Degenhardt, Franziska

AU - Schumacher, Johannes

AU - Bauer, Michael

AU - Mitchell, Philip B.

AU - Gershon, Elliot S.

AU - Rice, John

AU - Potash, James B.

AU - Zandi, Peter P.

AU - Craddock, Nick

AU - Ferrier, I. Nicol

AU - Alda, Martin

AU - Rouleau, Guy A.

AU - Turecki, Gustavo

AU - Ophoff, Roel

AU - Pato, Carlos

AU - Anjorin, Adebayo

AU - Stahl, Eli

AU - Leber, Markus

AU - Czerski, Piotr M.

AU - Edenberg, Howard J.

AU - Cruceanu, Cristiana

AU - Jones, Ian R.

AU - Posthuma, Danielle

AU - Andlauer, Till F.m.

AU - Forstner, Andreas J.

AU - Streit, Fabian

AU - Baune, Bernhard T.

AU - Air, Tracy

AU - Sinnamon, Grant

AU - Wray, Naomi R.

AU - Macintyre, Donald J.

AU - Porteous, David

AU - Homuth, Georg

AU - Rivera, Margarita

AU - Grove, Jakob

AU - Middeldorp, Christel M.

AU - Hickie, Ian

AU - Pergadia, Michele

AU - Mehta, Divya

AU - Smit, Johannes H.

AU - Jansen, Rick

AU - De Geus, Eco

AU - Dunn, Erin

AU - Li, Qingqin S.

AU - Nauck, Matthias

AU - Schoevers, Robert A.

AU - Beekman, Aartjan Tf

AU - Knowles, James A.

AU - Viktorin, Alexander

AU - Arnold, Paul

AU - Barr, Cathy L.

AU - Bedoya-berrio, Gabriel

AU - Bienvenu, O. Joseph

AU - Brentani, Helena

AU - Burton, Christie

AU - Camarena, Beatriz

AU - Cappi, Carolina

AU - Cath, Danielle

AU - Cavallini, Maria

AU - Cusi, Daniele

AU - Darrow, Sabrina

AU - Denys, Damiaan

AU - Derks, Eske M.

AU - Dietrich, Andrea

AU - Fernandez, Thomas

AU - Figee, Martijn

AU - Freimer, Nelson

AU - Gerber, Gloria

AU - Grados, Marco

AU - Greenberg, Erica

AU - Hanna, Gregory L.

AU - Hartmann, Andreas

AU - Hirschtritt, Matthew E.

AU - Hoekstra, Pieter J.

AU - Huang, Alden

AU - Huyser, Chaim

AU - Illmann, Cornelia

AU - Jenike, Michael

AU - Kuperman, Samuel

AU - Leventhal, Bennett

AU - Lochner, Christine

AU - Lyon, Gholson J.

AU - Macciardi, Fabio

AU - Madruga-garrido, Marcos

AU - Malaty, Irene A.

AU - Maras, Athanasios

AU - Mcgrath, Lauren

AU - Miguel, Eurípedes C.

AU - Mir, Pablo

AU - Nestadt, Gerald

AU - Nicolini, Humberto

AU - Okun, Michael S.

AU - Pakstis, Andrew

AU - Paschou, Peristera

AU - Piacentini, John

AU - Pittenger, Christopher

AU - Plessen, Kerstin

AU - Ramensky, Vasily

AU - Ramos, Eliana M.

AU - Reus, Victor

AU - Richter, Margaret A.

AU - Riddle, Mark A.

AU - Robertson, Mary M.

AU - Roessner, Veit

AU - Rosário, Maria

AU - Samuels, Jack F.

AU - Sandor, Paul

AU - Stein, Dan J.

AU - Tsetsos, Fotis

AU - Van Nieuwerburgh, Filip

AU - Weatherall, Sarah

AU - Wendland, Jens R.

AU - Wolanczyk, Tomasz

AU - Worbe, Yulia

AU - Zai, Gwyneth

AU - Goes, Fernando S.

AU - Mclaughlin, Nicole

AU - Nestadt, Paul S.

AU - Grabe, Hans-jorgen

AU - Depienne, Christel

AU - Konkashbaev, Anuar

AU - Lanzagorta, Nuria

AU - Valencia-duarte, Ana

AU - Bramon, Elvira

AU - Buccola, Nancy

AU - Cahn, Wiepke

AU - Cairns, Murray

AU - Chong, Siow A.

AU - Cohen, David

AU - Crespo-facorro, Benedicto

AU - Crowley, James

AU - Davidson, Michael

AU - Delisi, Lynn

AU - Dinan, Timothy

AU - Donohoe, Gary

AU - Drapeau, Elodie

AU - Duan, Jubao

AU - Haan, Lieuwe

AU - Hougaard, David

AU - Karachanak-yankova, Sena

AU - Khrunin, Andrey

AU - Klovins, Janis

AU - Kučinskas, Vaidutis

AU - Lee Chee Keong, Jimmy

AU - Limborska, Svetlana

AU - Loughland, Carmel

AU - Lönnqvist, Jouko

AU - Maher, Brion

AU - Mattheisen, Manuel

AU - Mcdonald, Colm

AU - Murphy, Kieran C.

AU - Murray, Robin

AU - Nenadic, Igor

AU - Van Os, Jim

AU - Pantelis, Christos

AU - Pato, Michele

AU - Petryshen, Tracey

AU - Quested, Digby

AU - Roussos, Panos

AU - Sanders, Alan R.

AU - Schall, Ulrich

AU - Schwab, Sibylle G.

AU - Sim, Kang

AU - So, Hon-cheong

AU - Stögmann, Elisabeth

AU - Subramaniam, Mythily

AU - Toncheva, Draga

AU - Waddington, John

AU - Walters, James

AU - Weiser, Mark

AU - Cheng, Wei

AU - Cloninger, Robert

AU - Curtis, David

AU - Gejman, Pablo V.

AU - Henskens, Frans

AU - Mattingsdal, Morten

AU - Oh, Sang-yun

AU - Scott, Rodney

AU - Webb, Bradley

AU - Breen, Gerome

AU - Churchhouse, Claire

AU - Bulik, Cynthia M.

AU - Daly, Mark

AU - Dichgans, Martin

AU - Faraone, Stephen V.

AU - Guerreiro, Rita

AU - Holmans, Peter

AU - Kendler, Kenneth S.

AU - Koeleman, Bobby

AU - Mathews, Carol A.

AU - Price, Alkes

AU - Scharf, Jeremiah

AU - Sklar, Pamela

AU - Williams, Julie

AU - Wood, Nicholas W.

AU - Cotsapas, Chris

AU - Palotie, Aarno

AU - Smoller, Jordan W.

AU - Sullivan, Patrick

AU - Rosand, Jonathan

AU - Corvin, Aiden

AU - Neale, Benjamin M.

PY - 2018

Y1 - 2018

U2 - 10.1126/science.aap8757

DO - 10.1126/science.aap8757

M3 - Journal article

VL - 360

JO - Science

JF - Science

SN - 0036-8075

IS - 6395

M1 - eaap8757

ER -

ID: 217939911