Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

Asymptotic behaviour of the Urbanik semigroup

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Standard

Asymptotic behaviour of the Urbanik semigroup. / Berg, Christian; Luis Lopez, Jose.

I: Journal of Approximation Theory, Bind 195, 07.2015, s. 109-121.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Harvard

Berg, C & Luis Lopez, J 2015, 'Asymptotic behaviour of the Urbanik semigroup', Journal of Approximation Theory, bind 195, s. 109-121. https://doi.org/10.1016/j.jat.2014.05.006

APA

Berg, C., & Luis Lopez, J. (2015). Asymptotic behaviour of the Urbanik semigroup. Journal of Approximation Theory, 195, 109-121. https://doi.org/10.1016/j.jat.2014.05.006

Vancouver

Berg C, Luis Lopez J. Asymptotic behaviour of the Urbanik semigroup. Journal of Approximation Theory. 2015 jul;195:109-121. https://doi.org/10.1016/j.jat.2014.05.006

Author

Berg, Christian ; Luis Lopez, Jose. / Asymptotic behaviour of the Urbanik semigroup. I: Journal of Approximation Theory. 2015 ; Bind 195. s. 109-121.

Bibtex

@article{20f68853e9824881b48d3549f4503f49,
title = "Asymptotic behaviour of the Urbanik semigroup",
keywords = "Product convolution semigroup, Asymptotic approximation of integrals, Laplace and saddle point methods, Moment problems, Gumbel distribution",
author = "Christian Berg and {Luis Lopez}, Jose",
year = "2015",
month = "7",
doi = "10.1016/j.jat.2014.05.006",
language = "English",
volume = "195",
pages = "109--121",
journal = "Journal of Approximation Theory",
issn = "0021-9045",
publisher = "Academic Press",

}

RIS

TY - JOUR

T1 - Asymptotic behaviour of the Urbanik semigroup

AU - Berg, Christian

AU - Luis Lopez, Jose

PY - 2015/7

Y1 - 2015/7

KW - Product convolution semigroup

KW - Asymptotic approximation of integrals

KW - Laplace and saddle point methods

KW - Moment problems

KW - Gumbel distribution

U2 - 10.1016/j.jat.2014.05.006

DO - 10.1016/j.jat.2014.05.006

M3 - Journal article

VL - 195

SP - 109

EP - 121

JO - Journal of Approximation Theory

JF - Journal of Approximation Theory

SN - 0021-9045

ER -

ID: 161388876