Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

The asymptotically optimal meshsize function for bi-p degree interpolation over rectangular elements

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Standard

The asymptotically optimal meshsize function for bi-p degree interpolation over rectangular elements. / Hugger, Jens; Babuska, Ivo; Strouboulis, T.; Copps, K.; Gangaraj, S.K.

I: Journal of Computational and Applied Mathematics, Bind 90, 1998, s. 185-221.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Harvard

Hugger, J, Babuska, I, Strouboulis, T, Copps, K & Gangaraj, SK 1998, 'The asymptotically optimal meshsize function for bi-p degree interpolation over rectangular elements', Journal of Computational and Applied Mathematics, bind 90, s. 185-221.

APA

Hugger, J., Babuska, I., Strouboulis, T., Copps, K., & Gangaraj, S. K. (1998). The asymptotically optimal meshsize function for bi-p degree interpolation over rectangular elements. Journal of Computational and Applied Mathematics, 90, 185-221.

Vancouver

Hugger J, Babuska I, Strouboulis T, Copps K, Gangaraj SK. The asymptotically optimal meshsize function for bi-p degree interpolation over rectangular elements. Journal of Computational and Applied Mathematics. 1998;90:185-221.

Author

Hugger, Jens ; Babuska, Ivo ; Strouboulis, T. ; Copps, K. ; Gangaraj, S.K. / The asymptotically optimal meshsize function for bi-p degree interpolation over rectangular elements. I: Journal of Computational and Applied Mathematics. 1998 ; Bind 90. s. 185-221.

Bibtex

@article{3140126074ca11dbbee902004c4f4f50,
title = "The asymptotically optimal meshsize function for bi-p degree interpolation over rectangular elements",
abstract = "Finite Element Metoden",
author = "Jens Hugger and Ivo Babuska and T. Strouboulis and K. Copps and S.K. Gangaraj",
year = "1998",
language = "English",
volume = "90",
pages = "185--221",
journal = "Journal of Computational and Applied Mathematics",
issn = "0377-0427",
publisher = "Elsevier BV * North-Holland",

}

RIS

TY - JOUR

T1 - The asymptotically optimal meshsize function for bi-p degree interpolation over rectangular elements

AU - Hugger, Jens

AU - Babuska, Ivo

AU - Strouboulis, T.

AU - Copps, K.

AU - Gangaraj, S.K.

PY - 1998

Y1 - 1998

N2 - Finite Element Metoden

AB - Finite Element Metoden

M3 - Journal article

VL - 90

SP - 185

EP - 221

JO - Journal of Computational and Applied Mathematics

JF - Journal of Computational and Applied Mathematics

SN - 0377-0427

ER -

ID: 212670