Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

The convolution structure for Jacobi function expansions

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Standard

The convolution structure for Jacobi function expansions. / Flensted-Jensen, Mogens; Koornwinder, Tom H. .

I: Arkiv för Matematik, Bind 11, 1973, s. 245-262.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Harvard

Flensted-Jensen, M & Koornwinder, TH 1973, 'The convolution structure for Jacobi function expansions', Arkiv för Matematik, bind 11, s. 245-262.

APA

Flensted-Jensen, M., & Koornwinder, T. H. (1973). The convolution structure for Jacobi function expansions. Arkiv för Matematik, 11, 245-262.

Vancouver

Flensted-Jensen M, Koornwinder TH. The convolution structure for Jacobi function expansions. Arkiv för Matematik. 1973;11:245-262.

Author

Flensted-Jensen, Mogens ; Koornwinder, Tom H. . / The convolution structure for Jacobi function expansions. I: Arkiv för Matematik. 1973 ; Bind 11. s. 245-262.

Bibtex

@article{f40c3dbd51c3440ca3250aef77c527f8,
title = "The convolution structure for Jacobi function expansions",
author = "Mogens Flensted-Jensen and Koornwinder, {Tom H.}",
year = "1973",
language = "English",
volume = "11",
pages = "245--262",
journal = "Arkiv f{\"o}r Matematik",
publisher = "Institut Mittag-Leffler, The Royal Swedish Academy of Sciences",

}

RIS

TY - JOUR

T1 - The convolution structure for Jacobi function expansions

AU - Flensted-Jensen, Mogens

AU - Koornwinder, Tom H.

PY - 1973

Y1 - 1973

M3 - Journal article

VL - 11

SP - 245

EP - 262

JO - Arkiv för Matematik

JF - Arkiv för Matematik

ER -

ID: 44767215