Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

The index of determinacy for measures and the l2-norm of orthonormal polynominals

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Standard

The index of determinacy for measures and the l2-norm of orthonormal polynominals. / Berg, Christian; Duran, Antonio J.

I: Transactions of the American Mathematical Society, Bind 347, 1995, s. 2795-2811.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Harvard

Berg, C & Duran, AJ 1995, 'The index of determinacy for measures and the l2-norm of orthonormal polynominals', Transactions of the American Mathematical Society, bind 347, s. 2795-2811.

APA

Berg, C., & Duran, A. J. (1995). The index of determinacy for measures and the l2-norm of orthonormal polynominals. Transactions of the American Mathematical Society, 347, 2795-2811.

Vancouver

Berg C, Duran AJ. The index of determinacy for measures and the l2-norm of orthonormal polynominals. Transactions of the American Mathematical Society. 1995;347:2795-2811.

Author

Berg, Christian ; Duran, Antonio J. / The index of determinacy for measures and the l2-norm of orthonormal polynominals. I: Transactions of the American Mathematical Society. 1995 ; Bind 347. s. 2795-2811.

Bibtex

@article{eff9886074cc11dbbee902004c4f4f50,
title = "The index of determinacy for measures and the l2-norm of orthonormal polynominals",
abstract = "Matematik",
author = "Christian Berg and Duran, {Antonio J.}",
year = "1995",
language = "English",
volume = "347",
pages = "2795--2811",
journal = "Transactions of the American Mathematical Society",
issn = "0002-9947",
publisher = "American Mathematical Society",

}

RIS

TY - JOUR

T1 - The index of determinacy for measures and the l2-norm of orthonormal polynominals

AU - Berg, Christian

AU - Duran, Antonio J.

PY - 1995

Y1 - 1995

N2 - Matematik

AB - Matematik

M3 - Journal article

VL - 347

SP - 2795

EP - 2811

JO - Transactions of the American Mathematical Society

JF - Transactions of the American Mathematical Society

SN - 0002-9947

ER -

ID: 238912