Forskning ved Københavns Universitet - Københavns Universitet

Forside

Universality of rescaled curvature distributions

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Standard

Universality of rescaled curvature distributions. / Pato, MP; Schaadt, K; Tufaile, APB; Ellegaard, C; Nogueira, TN; Sartorelli, JC.

I: Physical Review E (Statistical, Nonlinear, and Soft Matter Physics), Bind 71, Nr. 3, 01.03.2005, s. 037201.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningfagfællebedømt

Harvard

Pato, MP, Schaadt, K, Tufaile, APB, Ellegaard, C, Nogueira, TN & Sartorelli, JC 2005, 'Universality of rescaled curvature distributions', Physical Review E (Statistical, Nonlinear, and Soft Matter Physics), bind 71, nr. 3, s. 037201. https://doi.org/10.1103/PhysRevE.71.037201

APA

Pato, MP., Schaadt, K., Tufaile, APB., Ellegaard, C., Nogueira, TN., & Sartorelli, JC. (2005). Universality of rescaled curvature distributions. Physical Review E (Statistical, Nonlinear, and Soft Matter Physics), 71(3), 037201. https://doi.org/10.1103/PhysRevE.71.037201

Vancouver

Pato MP, Schaadt K, Tufaile APB, Ellegaard C, Nogueira TN, Sartorelli JC. Universality of rescaled curvature distributions. Physical Review E (Statistical, Nonlinear, and Soft Matter Physics). 2005 mar 1;71(3):037201. https://doi.org/10.1103/PhysRevE.71.037201

Author

Pato, MP ; Schaadt, K ; Tufaile, APB ; Ellegaard, C ; Nogueira, TN ; Sartorelli, JC. / Universality of rescaled curvature distributions. I: Physical Review E (Statistical, Nonlinear, and Soft Matter Physics). 2005 ; Bind 71, Nr. 3. s. 037201.

Bibtex

@article{1ca3d57b9d554825a44307d6aedc4c11,
title = "Universality of rescaled curvature distributions",
author = "MP Pato and K Schaadt and APB Tufaile and C Ellegaard and TN Nogueira and JC Sartorelli",
year = "2005",
month = "3",
day = "1",
doi = "10.1103/PhysRevE.71.037201",
language = "English",
volume = "71",
pages = "037201",
journal = "Physical Review E",
issn = "2470-0045",
publisher = "American Physical Society",
number = "3",

}

RIS

TY - JOUR

T1 - Universality of rescaled curvature distributions

AU - Pato, MP

AU - Schaadt, K

AU - Tufaile, APB

AU - Ellegaard, C

AU - Nogueira, TN

AU - Sartorelli, JC

PY - 2005/3/1

Y1 - 2005/3/1

U2 - 10.1103/PhysRevE.71.037201

DO - 10.1103/PhysRevE.71.037201

M3 - Journal article

C2 - 15903638

VL - 71

SP - 037201

JO - Physical Review E

JF - Physical Review E

SN - 2470-0045

IS - 3

ER -

ID: 113805448